لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۸

پاسخ ژاکوب به انتقادها از روبوسی با لیلا حاتمی


انتقاد از روبوسی لیلا حاتمی با رئیس جشنواره کن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00
دانلود

انتقاد از روبوسی لیلا حاتمی با رییس جشنواره کن

روبوسی لیلا حاتمی، عضو هیات داوران بخش اصلی جشنواره جهانی فیلم کن، با «ژیل ژاکوب» رئیس ۸۴ ساله این جشنواره، با انتقاد شدید مقام های جمهوری اسلامی ایران روبرو شد و به سرعت بازتابی جهانی یافت.

به گزارش رسانه ها و شبکه های تلویزیونی، دلیل این اعتراض آن است که لیلا حاتمی، بازیگر اصلی «جدایی نادر از سیمین»، فیلمی که اسکار بهترین فیلم خارجی دو سال پیش را دریافت کرد، براساس قوانین اسلامی حق روبوسی با مرد ۸۴ ساله در مراسم رسمی استقبال جشنواره فیلم در فرانسه را ندارد.

اعتراض های مقام های تندروی ایران باعث شد تا روز دوشنبه ژیل ژاکوب رییس جشنواره فیلم کن در صفحه توییتر خود به این انتقادها پاسخ دهد و بنویسد: «این من بودم که با خانم حاتمی روبوسی کردم، زیرا او برای من نماد سینمای ایران است.»

رییس جشنواره کن افزوده است: «روبوسی رسمی عادی و مرسوم در غرب است.»

با این همه باید منتظر بود و دید که مقام های امنیتی چه رفتاری با خانم حاتمی در فرودگاه تهران خواهند داشت.

پیش از این عباس کیارستمی به هنگام دریافت نخل طلایی کن، در همین جشنواره، با کاترین دونو روبوسی کرده بود و با واکنش شدید رسانه ها مقام های حکومتی روبرو شد. آقای کیارستمی در پاسخ خبرنگاری که پرسیده بود بوسه کاترین دونو طعم گیلاس داشت یا زیتون گفته بود، هیچکدام، در فرودگاه به من زهرش کردند.

اصغر فرهادی، خالق فیلم جدایی نادر از سیمین و برنده اسکار بهترین فیلم خارجی، نیز به دلیل روبوسی با «کیت بیکین سیل» بازیگر انگلیسی، در جریان مراسم دریافت جایزه جشنواره مستقل «اسپریت» در لس آنجلس کالیفرنیا، با برخورد تندروها در ایران روبرو شد.

اما این بار در مورد لیلا حاتمی، واکنش ها در داخل شدیدتر بوده چنانکه پیشاپیش و هنوز جشنواره پایان نیافته، معاون رییس جمهوری در امور پارلمانی از ادای احترام لیلا حاتمی به خوشامدگویی رییس جشنواره انتقاد کرده و آن را مغایر اخلاق اسلامی دانسته است.

مقام های ایران از بازدیدکنندگان غربی به هنگام سفر به ایران انتظار رعایت شئون اسلامی و عرف حاکم بر ایران را دارند؛ این که چرا نمایندگان ایران در مراسم بین المللی نمی توانند به رسوم کشور میزبان احترام بگذارد، پرسشی است که هنوز پاسخ روشنی داده به آن نشده است.
XS
SM
MD
LG