لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

وقتی ژن چپ دستی وجود ندارد چرا برخی از مردم چپ دست هستند؟


۸۵ تا ۹۰ درصد از مردم جهان راست‌‌دست هستند و این تقسیم نابرابر بین راست‌دست‌‌ها و چپ‌‌دست‌‌ها در طول تاریخ به ضرر چپ‌‌دست‌‌ها تمام شده است، چرا که بیشتر ابزار و لوازم مثل قیچی، چاقو، میز تحریر، و حتی برخی سازها با در نظر گرفتن راست‌‌دست‌‌ها ساخته شده اند. همین موجب می شد که چپ‌‌دست‌‌ها خود را مجبور به استفاده از دست راست‌شان کنند.

به گزارش سایت علمی «لایو ساینس»، در گذشته چپ‌‌دست‌‌ بودن یک عیب بود و اغلب مردم از کودکی مجبور به استفاده از دست راست می شدند (مثال معروف جورج ششم، پادشاه انگلستان است.)

شاید همین موجب شده است تعداد افراد راست‌‌دست بیشتر باشد.

پژوهشگران هنوز سعی دارند دلیل این تفاوت در استفاده از دست را پیدا کنند. دانشمندان در پژوهشی در سال ۲۰۰۵ گزارش داده اند که چپ‌دست یا راست‌دست بودن در مراحل اولیه رشد در شکم مادر مشخص می شود (با مکیدن انگشت یک دست)، و استفاده از همان دست بعد از تولد ادامه پیدا می کند.

با وجود این که ژن چپ دست و راست دستی وجود ندارد، ولی ظاهراً دی‌ان‌ای در تعیین آن نقش بازی می کند. پژوهشگران دانشگاه آکسفورد دی‌ان‌ای ۴۰۰ هزار نفر در بریتانیا را مورد مطالعه قرار دادند و چهار ناحیه در ژنوم پیدا کردند که اصولاً به چپ دست بودن مرتبط می شود.

برخی از پژوهشگران امیدوارند که مطالعه تفاوت های بیولوژیک افراد راست‌دست و چپ‌دست بتواند دریچه ای برای درک بیشتر رشد مغز باز کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG