لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۷

وزیر لبنانی: از سفر نفتکش ایرانی به لبنان بی‌اطلاعیم


در حالی که پیشتر وزیر خارجه ترکیه گفته بود نفتکش ایرانی آدریان دریا ۱ به سمت لبنان در حرکت است، یک وزیر کابینه لبنان از این مسئله ابراز بی‌اطلاعی کرد.

به گزارش رویترز، علی حسن خالد وزیر تجارت لبنان، در این زمینه گفت: «به ما اطلاعی درباره این‌که نفتکش ایرانی آدریان دریا ۱ به سمت لبنان در حرکت است، داده نشده.»

پیشتر مولود چاووش اوغلو، با رد گزارش‌ها درباره تغییر مسیر این نفتکش به سمت ترکیه، گفته بود که این نفتکش ایرانی به سمت لبنان در حرکت است.

صبح امروز جمعه هشتم شهریور ماه، خبرگزاری رویترز نوشته بود که براساس اطلاعات دریایی، این نفتکش برای سومین بار در ده روز اخیر مسیر خود را تغییر داده و به سمت بندر اسکندرون در ترکیه در حال حرکت است.

بندر اسکندرون تنها ۲۰۰ کیلومتر با پالایشگاه بانیاس در سوریه فاصله دارد، مکانی که گمان می‌رود مقصد اولیه این نفتکش باشد.

در زمان توقیف این نفتکش در جبل‌الطارق، مقام‌های این منطقه گفته بودند «شواهد محکمی» دارند که نشان می‌داد این نفتکش قصد داشت به سمت سوریه برود.

جبل‌الطارق پس از رفع توقیف این نفتکش، اعلام کرده بود که مقام‌های جمهوری اسلامی تضمین داده‌اند این کشتی به سمت سوریه حرکت نخواهد کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی همواره گفته‌اند که مقصد این کشتی سوریه نبوده است. آن‌ها همچنین دادن تضمین درباره مقصد این کشتی را رد می‌کنند.

نفتکش آدریان دریا ۱ - که پیشتر نام آن گریس ۱ بود - حدود یک ماه و نیم از سوی جبل‌الطاق توقیف شده بود. پس از حکم دادگاه جبل‌الطارق مبنی بر رفع توقیف، نام این نفتکش به «آدریان دریا ۱» تغییر پیدا کرد.

پس از رفع توقیف از سوی جبل‌الطارق، ابتدا اعلام شد که این نفتکش به سوی یونان در حرکت است. پس از تکذیب مقام‌های یونان، برخی خبرها حکایت از آن داشت که آدریان دریا مسیر حرکت خود را به سمت مرسین در ترکیه تغییر داده بود.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور خدمه نفتکش ایرانی گریس-۱ را به دلیل آن‌که مشغول کمک به سپاه پاسداران و انتقال نفت به سوریه بودند، تحریم خواهد کرد.

ایالات متحده همچنین با استناد به تحریم‌های آمریکا و مبارزه با پولشویی و تروریسم، دستور توقیف این نفتکش ایرانی و محموله آن را صادر کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر هشدار داده بود که هرگونه کمک به این نفتکش، به معنای نقض تحریم‌های ایالات متحده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG