لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۱

دیوارهای بیروت؛ جایگاه ابراز عقاید


دیوار نوشته ها از نمادهای بازر بیروت هستند. طی جنگ داخلی ۱۵ ساله لبنان، مرزبندی و جداسازی مناطق و محلات از یکدیگر، از طریق برافراشتن پرچم یا نوشتن بر دیوار انجام شده است؛ دیوارنوشته هایی که شامل نقاشی و شعارند.

می توان گفت که در بیروت دیواری نانوشته نمی توان یافت. آگهی و نقاشی و شعار و دیدگاه سیاسی همه و همه بر دیوارها نقش بسته اند و دیوارهای شهر را جایگاهی برای ابراز عقیده و گفت و گوی سیاسی کرده اند. به ویژه این روزها، که به نظر می رسد در لبنان هر کسی عقیده ای سیاسی برای ابراز کردن دارد.

آنها که بر دیوارهای بیروت نقاشی می کشند یا شعار می نویسند، دیوارها را وسیله ای برای بیان آنچه می دانند که در مکان و شرایطی دیگر شاید نتوانند آن را ابراز کنند. تحلیلگران و آشنایان به امور لبنان می گویند شرایط سیاسی حاکم بر لبنان حاکی از آن است که رژیم حاکم بر‌ آن کشور گرفتار فساد اداری است و مشارکت مردم در اداره کشورشان بسیار اندک است.

هنرمندانی که بر دیوارهای بیروت می نویسند یا می کشند، می گویند باید خلاقیت بیشتری به خرج دهند، چرا که تصاویر و شعارهای مخالف حکومت پاک می شود یا خط می خورد. بسیاری از نقش ها یا نوشته هایی که بر دیوار به چشم می خورند، انعکاسی از نارضایی مردم از شرایط جاری و اعلام تمدید کابینه کنونی است.

برخی هنرمندان دیوارنویس می گویند نقش ها و نوشته هایی که بر دیوارها به چشم می خورند، این روزها از سیاست و اقتصاد فاصله یافته اند و بیش از آن بر محیط زیست و مسائل اجتماعی تمرکز یافته اند.

با پررنگ تر شدن مرزبندی های قومی، گفت و گوهایی که انجام آنها در خیابان های بیروت ناممکن یا دشوار است، روی دیوارها انجام می گیرد.
XS
SM
MD
LG