لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۷

نخست وزیر جدید لبنان درصدد تشکیل دولتی از تکنوکرات‌ها است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - نخست وزیر تازه منتصب لبنان روز جمعه گفت قصد دارد دولتی از تکنوکرات ها و افراد مستقل تشکیل دهد.

حسان دیاب که استاد دانشگاه و وزیر پیشین آموزش لبنان است پس از کسب حمایت حزب الله و متحدانش با رای اکثریت قانونگذاران به قدرت رسید. با این وجود، از حمایت چهره های شاخص سنی، شامل بزرگترین حزب سنی به رهبری سعد حریری، برخوردار نیست.

این برای حسان دیاب که خودش سنی است معضلی جدی محسوب می شود. بر مبنای توافق تقسیم قدرت در لبنان نخست وزیر باید سنی باشد.

دیاب پس از دیدار با سعد حریری فضا را مثبت توصیف کرد: «به عنوان یک تکنوکرات و فردی مستقل تمایل من به تشکیل دولتی است که حقیقتا متشکل از تکنوکرات ها و مستقل ها باشد.»

به فاصله کوتاهی پس از این سخنان، کشمکش هایی میان طرفداران حریری در خیابان های بیروت و واحدهای ارتش لبنان درگرفت. تظاهرکنندگان با متوقف کردن ترافیک در بزرگراه اصلی مرکز بیروت اعتراض خود به دیاب را به نمایش گذاشتند.

دیاب گفت از تظاهرکنندگان «می خواهم به ما فرصت تشکیل یک دولت استثنایی را بدهند» که بتواند بر روی حل بسیاری از مشکلات کشور که طی ۳۰ سال گذشته جمع شده کار کند.

حمایت گروه های لبنانی مورد حمایت ایران از دیاب او را به طور بالقوه در معرض انتقاد غرب و کشورهای منطقه خلیج فارس قرار می دهد که از حریری حمایت کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG