لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

يک هتل تفريحی بزرگ در دهکده کفرکلا در خط مرزی لبنان با اسرائيل ساخته شده است


در دهکدۀ کوچک کفرکلا در جنوب لبنان سرانجام رؤيای خليل عبدالله يک سرمايه دار آفريقائی تبار که لبنان را کشور خود ميخواند، به واقعيت پيوست. عبدالله توانست هتل تفريحی بزرگی را در اين دهکده در کنار رود وزانی و در خط مرزی آن کشور با اسرائيل بنا کند.

منطقۀ جنوب لبنان از جمله دهکدۀ کفرکلا تا سال ۲۰۰۰ در اشغال اسرائيل بود. بسياری تصور ميکردند که با خروج اسرائيل اقتصاد منطقه رونق خواهد گرفت. اما اميد آنها به واقعيت نپيوست، و اين امر مردم منطقه را بطور فزاينده ای نسبت به بی توجهی دولت خشمناک ساخت که همواره جنگ تازه با اسرائيل را بهانه قرار داده است.

در اوج نااميدیِ مردم منطقه، عبداللهِ ۵۸ ساله، ساحل عاج واقع در غرب آفريقا را ترک کرد و به لبنان آمد، و با ساختن اين هتل تفريحی، روح و اميد تازه ای به منطقه بخشيد.

عبدالله به اتفاق شريک خود، بدون هراس از جنگ مجدد در منطقه، توانست با هزينه ای معادل ۳ ميليون دلار، هتل تفريحی کفرکلا را بنا کند. در اين مجموعه مسافران ميتوانند اقامت کنند، با تفريحات و فعاليت های مختلف خود را سرگرم سازند، و از طبيعت زيبای دهکده لذت ببرند. هتل تفريحی همچنين مجهز به چند رستوران، کلبه، سالن های کنفرانس، استخر شنا، و حتی سالن های عروسی است.

انتظار ميرود که اين هتل تفريحی، يا هتل ريزورت، بتواند گردشگران محلی و خارجی را به دهکدۀ زيبا، ولی جنگ زده، پر تنش، تخريب شده، و از سوی دولت فراموش شدۀ کفرکلا؛ جلب کند.

عبدالله ميگويد لبنان کشور من است و من در آن سرمايه گذاری کرده ام. وی از مالکان ديگر خطوط مرزی با اسرائيل نيز ميخواهد که مانند وی در ملک خود سرمايه گذاری کنند و به کشورهای همسايه نشان دهند که آنها به کشورشان عشق ميورزند.

در جنگ اسرائيل و حزب الله در سال ۲۰۰۶، حدود ۱۲ هزار نفر از مردم لبنان که اکثراً غير نظامی بودند و ۱۶۰ اسرائيلی که اکثراً سرباز بودند، کشته شدند. حزب الله با کمک مالی ايران توانست بخشی از خسارات مردم را جبران، و جاده ها و پل های ويران شده را بازسازی کند.

با نظارت سازمان ملل متحد و استقرار ارتش لبنان، از سال ۲۰۰۶ تا بحال آرامشی نسبی در جنوب لبنان حکمفرما بوده است. ولی اتهامات اسرائيل مبنی بر آنکه سوريه تعداد زيادی از موشک های دوربُرد را به حزب الله لبنان ارسال داشته است، شايعات وقوع مجدد جنگ در منطقه را تقويت کرده است.

در خبری ديگر جنگجويان حزب الله در اتفاقی نادر و در جريان يک تور دانشجويی، به دانشجويان دانشگاه های بيروت اجازه دادند از يکی از پايگاه های نظامی حزب الله بازديد کنند. اين پايگاه نظامي در روستای الريحان در جنوب لبنان واقع شده است. شبه نظاميانِ حزب الله در پوشش نظامی و مسلّح، نحوۀ شليک راکت و موشک های ضدهوايی را به دانشجويان نشان داده و به سؤالات آنها درباره سلاح ها و ابزار نظامي، پاسخ گفتند.

XS
SM
MD
LG