لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۰

شورای امنيت سازمان ملل در مورد درگيری اسراييل و لبنان بيانه ای صادر کرد


به دنبال درگيری مرگبار و نادر روز سه شنبه ميان نيروهای اسراييلی و لبنانی شورای امنيت سازمان ملل متحد در بيانيه ای از دو کشور اسراييل و لبنان خواست نهايت خويشتن داری از خود نشان دهند. گزارشی در اين مورد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد روز سه شنبه با انتشار بيانيه ای در مورد درگيری مرگبار اسراييل و لبنان ابراز نگرانی کرده و از دو طرف خواسته است که از درگيريهای بيشتر جلوگيری کنند.

در خشونت مرزی نادری که روز سه شنبه بين نيروهای اسراييلی و لبنانی روی داد ۲ سرباز لبنانی، يک خبرنگار لبنانی و يک افسر ارتش اسراييل کشته شدند. اين بدترين مورد خشونت در مناطق مرزی اسراييل و لبنان از زمان جنگ ۳۴ روزه سال ۲۰۰۶ ميلادی ميان نيروهای حزب الله لبنان و اسراييل است.

نيروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد که در اين منطقه مرزی حاضر هستند هنوز گزارشی از رويداد روز سه شنبه ارائه نداده اند، اما ارتشهای اسراييل و لبنان روايتهای مختلفی از وقايع پيش از اين رويداد عرضه داده اند. به گفته ارتش لبنان يک گشت اسراييلی با وجود فرمان ايست نيروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد از خط مرزی لبنان گذشت. اما سفير اسراييل در سازمان ملل متحد می گويد نيروهای اسراييلی درحال انجام تعميرات معمولی در ۸۰ متری مرز لبنان بودند و پيش از اين واقعه نيز نيروهای حافظ صلح را در جريان برنامه ی اين تعميرات قرار داده بودند.

در همين حال روز سه شنبه ويتالی چورکين سفير روسيه در سازمان ملل متحد و رييس دوره ای شورای امنيت در ماه اوت جاری، پس از انتشار بيانيه اين نهاد در گفتگو با خبرنگاران تاکيد کرد شورای از تمام طرف ها می خواهد که نهايت خويشتن داری از خود نشان داده و با دقت به تعهدات خود براساس قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنيت عمل کنند.

قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنيت، پايانگر جنگ سال ۲۰۰۶ حزب الله و اسراييل بود. در اين قطعنامه وجود هرگونه سلاح غير مجاز در منطقه بين رود ليطانی و خط آبی، مرز اسراييل و لبنان که تحت نظارت نيروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد است، منع شده است.

XS
SM
MD
LG