لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

تلاش میقاتی برای تشکیل دولت جدید لبنان


تلاش میقاتی برای تشکیل دولت جدید لبنان
تلاش میقاتی برای تشکیل دولت جدید لبنان

نجیب میقاتی نخست وزیر منتحب لبنان مذاکره برای تشکیل دولت را آغاز کرده است. وی که از سوی حزب الله حمایت می شود، روز چهارشنبه با اعضای دولت سابق از جمله سعد حریری نخست وزیر ملاقات کرد.

حریری رهبر کابینه ای را که غرب از آن حمایت می کرد برعهده داشت و پیشتر گفته بود در دولت جدید به رهبری نامزدی که حزب الله حامی آن باشد، شرکت نخواهد کرد. حزب الله و متحدانش در اوایل ژانویه با استعفا دسته جمعی دولت ائتلافی حریری را به سقوط کشاندند. آمریکا در حمایت اقتصادی و نظامی از لبنان پس از آن که حزب الله نقش عمده ای در دولت احراز کرد، بازنگری کرده است.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در این باره گفت «دولتی که در سلطه حزب الله باشد بر مناسبات لبنان با آمریکا تاثیر خواهد گذاشت.» آمریکا حزب الله را یک سازمان تروریستی تلقی می کند و تحریم هايی را علیه آن و اعضایش برقرار ساخته است. کاخ سفید روز سه شنبه حزب الله را متهم کرد که برای رسیدن به اهداف سیاسی خود از تهدید و خشونت استتفاده می کند و تاکید کرد دولت جدید باید به قانون اساسی لبنان احترام گذارد و خشونت را محکوم کند. عربستان سعودی روز چهارشنبه به شهروندان خود توصیه کرد تا تثبیت اوضاع از سفر به لبنان خودداری کنند.

رییس جمهوری لبنان روز سه شنبه میقاتی را مامور تشکیل کابینه جدید کرد. میقاتی به خبرنگاران گفته است در حالی که برای تشکیل دولت جدید تلاش می کند، منافع سیاسی همه جناح ها را در نظر خواهد گرفت. وی همه احزاب سیاسی کشور را به شرکت در دولت جدید ترغیب کرد و افزود انتصاب او به معنای پیروزی یک اردو بر اردوی دیگر نیست.

روز سه شنبه هزاران نفر از طرفداران سعد حریری در چندین شهر لبنان در حمایت از وی به خیابان ها آمدند. برخی از معترضان در اشاره ای به حمایت تهران از حزب الله گفتند اجازه نخواهند داد لبنان در یک مسیر ایرانی حرکت کند. پیشتر در روز سه شنبه، تظاهرکنندگانی که به حمایت از حریری گرد آمده بودند به یک کامیون متعلق به کانال تلویزیونی الجزیره حمله کردند و آن را به آتش کشیدند. معترضان همچنین عکس های میقاتی را سوزاندند. آمریکا پی جنگ ۲۰۰۶ کمک به ارتش لبنان را افزایش داده است. لبنان تاریخی طولانی از شبه نظامیان فرقه ای دارد، و آمریکا قصد دارد به حرفه ای شدن ارتش و کاهش نفوذ نیروهای حزب الله کمک کند. اما تحلیل گران می گویند رسیدن به این اهداف در دولتی که حزب الله برآن مسلط است، دشوار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG