لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۶

دفاع دادستان بلمار از تحقیقات ترور حریری


دفاع دادستان بلمار از تحقیقات ترور حریری
دفاع دادستان بلمار از تحقیقات ترور حریری

دادستان دادگاه ترور رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان از اعتبار تحقیقاتش دفاع کرده است. دانیل بلمار، دادستان کانادایی، روز سه شنبه در پیام ضبط شده ای گفت« دادگاه با وجود فشارهای سیاسی فراوان بویژه از سوی حزب الله لبنان، به کار خود ادامه داده است.»

پیش نویس کیفرخواست روز دوشنبه به قاضی پیش از محاکمه ارائه شد. بلمارهمچنین با دفاع از روند تحقیقات شش ساله تاکید کرد« در عدالت شتاب جایی ندارد و لازم بود شواهد معتبر و قانع کننده باشند.» وی ابراز امیدواری کرد که جلسه دادگاه تا پایان سال ۲۰۱۱، با یا بدون حضور مظنونین آغاز شود. کیفرخواست قاضی بلمار، لبنان را با یک بحران سیاسی مواجه کرده است.

از همین حال وزیران امور خارجه ترکیه و قطر روز سه شنبه با سعد حریری کفیل نخست وزیری لبنان در بیروت گفتگو کردند. این مذاکرات جدید ترین کوشش میانجی گرانه از زمان خروج حزب الله و متحدانش از دولت لبنان است. این اقدام که منجر به سقوط دولت شد ناشی از اختلاف نظر در باره توقف و یا ادامه کار این دادگاه بود. تشدید فشارهای سیاسی رهبران منطقه را نگران بی ثباتی لبنان کرده است، آنان روز دوشنبه در کوشش برای پایان دادن بر بن بست و جلوگیری از تبدیل آن به خشونت، در دمشق گرد آمدند. محتوای کیفرخواست هنوز محرمانه است . گفته می شود دانیل فرانسن قاضی بلژیکی که کفایت شواهد را بررسی می کند ، ممکن تا هفته ها از انتشار این اسناد جلوگیری کند. انتظار می رود دادگاه اعضای حزب الله را به دست داشتن در ترور رفیق حریری متهم کند، تحولی که گروه افراطی شیعه می گوید آن را قبول نخواهد کرد. باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا کیفرخواست را گامی مهم در جهت اجرای عدالت نامید و گفت« دادگاه باید به کار خود ادامه دهد.» بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد هم گفته است«از دادگاه حمایت می کند.» وی همچنین از جناح های سیاسی لبنان خواست تا سریع تر دولت جدیدی تشکیل دهند. اما میشل سلیمان رییس جمهوری رور دوشنبه مذاکره برای تشکیل کابینه جدید را به تاخیر انداخت.

XS
SM
MD
LG