لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۱

فعال شدن حزب الله لبنان برای تشکیل دولت در بیروت؛ نگرانی کشورهای عربی و احتمال قطع کمک‌های مالی


حسان دیاب، نخست وزیر جدید لبنان
حسان دیاب، نخست وزیر جدید لبنان

بخش انگلیسی صدای آمریکا - حسان دیاب، نخست وزیر جدید لبنان، که با بی اعتنایی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس روبرو شده است، روز دوشنبه با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، به عنوان اولین مقام ارشد خارجی ملاقات کرد.

حزب الله لبنان، متحد ایران، حامی اصلی کابینه دیاب است که ماه گذشته پس از شکست تلاش ها برای رسیدن به توافقی با سعد حریری، متحد سنتی غرب، به مقام نخست وزیری رسید.

کشورهای عرب منطقه خلیج فارس سال‌ها است که به لبنان کمک مالی می‌فرستند. اما همسایگان ثروتمند لبنان، در سایه نگرانی ها از نفوذ فزاینده حزب الله، علاقه ای به ادامه کمک به آن کشور برای خروج از بحران بی‌سابقه اقتصادی و مالی نشان نمی‌دهند.

بحران سال گذشته در لبنان زمانی بالا گرفت که جریان ورود سرمایه به کشور کند شد و بحران نقدینگی، اعتراض ها علیه طبقه حاکم را در پی داشت.

بانک ها دسترسی به وجوه نقد را محدود کرده اند، ارزش پوند لبنان کاهش و نرخ تورم به شدت افزایش یافته است، و شرکت ها در حال کاهش نیروی انسانی‌شان هستند.

اهداکنندگان خارجی می‌گویند تنها زمانی کمک خواهند کرد که لبنان اصلاحات به تاخیر افتاده را تصویب کرده و به اجرا بگذارد.

تحلیلگران می‌گویند نقش حزب الله در شکل‌گیری کابینه جدید لبنان ممکن است دریافت کمک از کشورهای غربی و عربی را که نگران نفوذ تهران در منطقه هستند، دشوارتر کند.

دیاب گفته است نخستین سفر خارجی او به کشورهای عرب منطقه، به خصوص امیرنشین های حاشیه خلیج فارس، خواهد بود. اما هیچ‌کدام از این کشورها رسما اظهارنظری درباره دولت جدید لبنان نکرده و دعوت علنی برای دیاب نفرستاده اند.

یک دیپلمات عرب در منطقه خلیج فارس گفت قطر تنها کشوری است که از دیاب دعوت کرده و هیچ دولت دیگری در این منطقه از او دعوت نخواهد کرد.

دفتر میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، گفت طی سفر علی لاریجانی از بیروت دعوتنامه‌ای برای سفر به تهران دریافت کرده است. لاریجانی در یک کنفرانس خبری گفت کشورش آماده کمک به لبنان است.

یک کارشناس «مرکز خاورمیانه کارنگی» معتقد است سفر لاریجانی، به تثبیت تصویر یک دولت مستقل در بیروت کمکی نمی‌کند.

یک منبع آگاه می‌گوید گروهی از «صندوق بین المللی پول» روز پنج‌شنبه در بیروت رایزنی‌ها با دولت لبنان را آغاز خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG