لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۳

رییس جمهوری لبنان با استعفای میقاتی مخالفت کرد


انفجار خودرو بمبگذاری شده در بیروت.
انفجار خودرو بمبگذاری شده در بیروت.
به دنیال بمبگذاری مرگبار روز جمعه در بیروت، نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان در استعفا کرد، اما رییس جمهوری لبنان از او خواسته است به کار ادامه دهد.

میقاتی روز شنبه گفت میشل سلیمان، رییس جمهوری، از وی خواسته برای مدتی در مقامش باقی بماند، و او بخاطر " مصالح ملی" این درخواست را پذیرفته است.

ایران بمبگذاری در بیروت را محکوم کرد و آن را کار اسرائیل دانست.

روز جمعه، در انفجار یک خودرو بمبگذاری شده در محله مسیحی نشین اشرفیه در بیروت، دستکم هشت تن کشته و هشتاد نفر مجروح شدند. وسام الحسن، رییس واحد اطلاعات و امنیت لبنان در میان کشته شدگان بود.

در بیانیه وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران آمده است: «این اقدام با هدف ایجاد نفاق در میان فرقه ها و گروه های مختلف مردم لبنان، و توسط عنصری ترتیب داده شده که هرگز در اندیشه منافع دولت و مردم لبنان نبوده، و تنها در فکر پیاده کردن مقاصد پلید خود بوده است.» بر اساس این بیانیه، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفته است بی شک دشمن اصلی مردم لبنان و منطقه «رژیم صهیونیستی است که از ناامنی و بی ثباتی در منطقه سود می برد.»

یک مقام ارشد اسرائیل اتهام ایران را رد کرده است.

ایگال پالمر، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل، در واکنش به سخنان آقای مهمانپرست گفت : «بعد از آنکه رژیم ایران، اسرائیل را حتی در مورد بدی آب و هوای آن کشور مقصر دانسته، موضوع دیگری هم باقی مانده که ایران ما را مسئول آن نداند؟ این دیگر بسیار تأثر آور است؛ این طرز فکر بیمارگونه است.»

ژنرال وسام الحسن، رئیس رییس واحد اطلاعات و امنیت لبنان، که در انفجار کشته شد، به تعدادی از مقامات آن کشور که حامی انقلاب مردم سوریه هستند نزدیک بود؛ و تحقیقات مفصلی راجع به مداخله سوریه در امور داخلی لبنان انجام داده بود.

یکی از تحقیقات ژنرال الحسن به طور ضمنی اشاره به این داشت که دمشق و متحد داخلی اش، حزب الله لبنان، در ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین آن کشور در سال 2005 دست داشته اند.
XS
SM
MD
LG