لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

دردسر کارگردان فیلمساز لبنانی بعد از سفر به اسرائیل و بازداشت در بیروت


کارگردان لبنانی-فرانسوی در دفاع از همکاری های خود با اسرائیل گفت «مادرم مرا با شیر فلسطینی ها و حقوق آنان تغذیه کرده است.»
کارگردان لبنانی-فرانسوی در دفاع از همکاری های خود با اسرائیل گفت «مادرم مرا با شیر فلسطینی ها و حقوق آنان تغذیه کرده است.»

«زیاد دویری» کارگردان لبنانی-فرانسوی که به تازگی به اسرائیل سفر کرده، با مشکلاتی در بیروت مواجه شد. مقام های قضایی او را بازداشت کردند و ساعاتی تحت بازجویی قرار گرفت.

با اینکه لبنان و اسرائیل سالهاست دیگر تنش سیاسی گذشته را ندارند اما براساس قوانین لبنان شهروندان این کشور اجازه سفر به اسرائیل را ندارند.

روز دوشنبه، «زیاد دویری» کسانی که او را متهم به ساخت و پاخت و عادی سازی روابط با دولت اسرائیل کرده بودند، مورد انتقاد قرار داد و گفت که کار او به سود لبنان و مساًله فلسطین است .

هنوز مقامات لبنان توضیح نداده اند چرا این کارگردان را بازداشت کرده اند. آقای «دویری» کارگردان فیلم تحسین شده «غرب بیروت» است که به مسائل پیرامون جنگ داخلی لبنان می پردازد. وی شنبه شب بعد از سفر به اسرائیل و بازگشت، در بیروت چند ساعتی بازداشت شد.

«دویری »پس از سه ساعت بازجوئی شدن در دادگاه نظامی در بیروت آزاد شد، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت مقامات دریافتند که او هیچ قصد جنایتکارانه ای علیه فلسطینی ها ندارد.

او در برابر دادگاه اسرائیلی به خبرنگاران گفت اسرائیلی ها با او بسیار محترمانه رفتار کرده اند.

نمایش فیلم قبلی «دویری»، به نام «حمله » در لبنان و اغلب دیگر کشورهای مسلمان ممنوع شد. این فیلم درباره یک جراح فلسطینی است و در تل آویو زندگی می کند. او در می باید که یک حمله انتحاری که در این شهر موجب قتل ۱۷ نفر شد، به دست همسر خودش انجام گرفته است. فیلم در اسرائیل ساخته شد و چندین بازیگر اسرائیلی نیز در آن بازی کرده اند.

وی در دفاع از همکاری های خود با اسرائیل افزود، «مادرم مرا با شیر فلسطینی ها و حقوق آنان تغذیه کرده است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG