لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۸

یک افسر ارتش سوریه به بمبگذاری در لبنان متهم شد


تحلیلگران می گویند مناقشه خونین سوریه به لینان نیز سرایت می کند و مخالفان و موافقان رژیم اسد را در تقابل با یکدیگر قرار می دهد

در لبنان، پنج نفرازجمله یک افسرارتش سوریه و چند شخصیت مذهبی به مشارکت درخونین ترین حملات از زمان پایان جنگ داخلی ۱۵ ساله آن کشورمتهم شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک منبع قضایی لبنان امروز جمعه گفت دو شهروند سوری، ازجمله یک سروان ارتش، به کارگذاشتن دو بمب اتومبیلی که انفجار آنها ۴۵ تن را کشت، متهم شده اند.

به گفته رسانه های لبنان، سروان ارتشی که متهم شده، یکی از مقام های امنیتی سوریه است که ساکن شهر تارتوس درساحل مدیترانه در نزدیکی مرز لبنان است. هیچ کدام از دو شهروند سوریه درحال حاضر در لبنان به سرنمی برند، اما درصورت محکومیت با مجازات مرگ روبه رو خواهند شد.

سه متهم دیگر لبنانی هستند. یکی ازآنها شیخ هاشم مینکارا نام دارد، سرپرستی یک سازمان سنی مرتبط با رژیم سوریه را عهده داراست و به اطلاع از این طرح تروریستی و گزارش ندادن به پلیس به رغم اطلاع از آن، متهم شده است.


این انفجارهای دوگانه ۲۳ اوت سال جاری(یک هفته پیش) درطرابلس روی داد و شبح جنگ داخلی را به لبنان بازگرداند.

بمبگذاری ها، که صدها مجروح نیز برجا گذاشت، یک هفته پس از انفجاری دریک محله شیعه نشین بیروت روی داد؛ انفجاری که ۲۷ نفر را کشت.

مقامات امنیتی لبنان ازبیم خشونت بیشتر روز جمعه توقف اتومبیل ها دربرابرمساجد سنی در سراسرکشور را ممنوع کردند.

تحلیلگران می گویند مناقشه خونین سوریه به لبنان نیزسرایت می کند و طرفداران و مخالفان رژیم اسد را دربرابر یکدیگر قرارمی دهد.
XS
SM
MD
LG