لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

مقام ارتش لبنان اتهام آزار و اذیت پناهجویان سوری را رد کرد


صدها شهروند سوری در انتظار ثبت نام و انجام امور پناهجویی در نمایندگی سازمان ملل متحد در بیروت پایتخت لبنان - بهمن ۱۳۹۵
صدها شهروند سوری در انتظار ثبت نام و انجام امور پناهجویی در نمایندگی سازمان ملل متحد در بیروت پایتخت لبنان - بهمن ۱۳۹۵

ارتش لبنان روز شنبه اتهام آزار و اذیت صدها نفر از شهروندان سوریه که اخیرا در جریان عملیات بازرسی در دو اردوگاه پناهجویان در آن کشور دستگیر شده‌اند را رد کرد و گفت این دستگیری‌ها برای مبارزه با تروریسم ضروری است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک مقام ارتش لبنان که نخواست هویتش فاش شود، با تاکید بر این که بازداشت ۳۵۵ فرد اهل سوریه «حمله مستقیم به هیچ کس نیست،» گفت طبیعتا «همه این افراد به تروریسم متهم نخواهند شد.»

روز جمعه و در جریان بازرسی نظامیان لبنان در دو اردوگاه موقت پناهجویان در منطقه عرسال نزدیک مرز سوریه، پنج بمبگذار انتحاری خود را منفجر کردند. مهاجمان همچنین به سمت نیروهای ارتش لبنان مواد منفجره پرتاب کردند.

یکی از آنها جلیقه انفجاری خود را در میان اعضای یک خانواده پناهجو فعال کرد. یک نفر دیگر هم با فعال کردن مواد منفجره همراه خود، باعث زخمی شدن سه سرباز ارتش لبنان شد، که حال دو نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

بازداشت‌های صورت گرفته پس از این حادثه، موجب شده است برخی ارتش لبنان را به آزار و اذیت شهروندان سوری اسکان داده شده در این اردوگاه‌ها متهم کنند؛ به ویژه پس از انتشار تصاویری از اعمال خشونت هنگام بازداشت مظنونان.

مقام لبنانی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس، ضمن رد اتهام‌ها و این که هیچ زن یا کودکی بازداشت نشده، گفت واکنش‌ها باید در واقع طرح این پرسش باشد که چطور اردوگاه پناهجویان تبدیل به پناهگاهی برای تروریست‌ها شده است.

وی همچنین گفت که تحقیقات در مورد حملات انجام شده و بازجویی‌های مرتبط همچنان در جریان است و آنهایی که هیچ ارتباطی با حوادث روز جمعه نداشته باشند، آزاد خواهند داشت.

نظامیان لبنان در چند سال گذشته که سوریه درگیر جنگ داخلی بوده است، درگیری‌هایی با گروه‌های پیکارجوی در مناطق نزدیک مرزهای مشترک خود با سوریه داشته‌اند. این کشور میزبان بیش از یک میلیون پناهجوی سوری است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG