لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۱۷

فراخوان حامیان حریری به شرکت در تظاهرات روز خشم


فراخوان حامیان حریری به شرکت در تظاهرات روز خشم

حامیان سعد حریری، نخست وزیر موقت لبنان، خواستار برگزاری تظاهرات آرام اعتراضی با عنوان «روز خشم» در روز سه شنبه شده اند. این فراخوان پس از آن داده شد که پارلمان لبنان، به نامزد نخست وزیری گروه شیعی حزب الله، با اکثریت آرا رای موافق داد.

روز دوشنبه نمایندگان سنی مذهب پارلمان لبنان، حزب الله را به انجام کودتا برای تحمیل حکومتی مذهبی از نوع جمهوری اسلامی ایران بر مردم لبنان متهم کردند.

نجیب میقاتی، نخست وزیر پیشین لبنان توانست با به دست آوردن حمایت حزب الله و متحدانش با ۶۵ رای از کل ۱۲۸ کرسی پارلمان لبنان به اکثریت دست یابد.

این تحولات پس از آن صورت می گیرد که سعد حریری اعلام کرد در هیچ حکومتی که حمایت حزب الله را داشته باشد شرکت نخواهد کرد. فیلیپ کرالی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت واشنگتن تحولات بیروت را زیر نظر دارد . او افزود با این حال وجود نقش عمده تری برای حزب الله در حکومت لبنان می تواند روابط دیپلماتیک دو کشور را پیچیده کند و بر کمک های فعلی آمریکا به این کشور تاثیر بگذارد.

برخی از هواداران سعد حریری که از رویدادهای اخیر به خشم آمده اند با آتش زدن لاستیک راه های خروجی بیروت را بسته اند.

اوائل ماه ژانویه استعفای متحدان حزب الله در دولت ائتلافی سعد حریری به سقوط کابینه این کشور منجر شد.

این استعفا ها در پی تنش های ناشی از اعلام نتایج گروه تحقیق و تفحص سازمان ملل متحد، درمورد قتل رفیق حریری ، نخست وزیر پیشین لبنان و پدر نخست وزیر موقت انجام گرفت. به گزارش رسانه ها دادگاه قصد دارد اعضای حزب الله راعامل این قتل بداند اما حزب الله دست داشتن در این حمله را رد می کند.

روز یکشنبه رهبر حزب الله گفت در صورتی که نامزدش برای نخست وزیری به اکثریت دست یابد، دولتی مشارکتی ایجاد خواهد کرد. حسن نصرالله تاکید کرد که حزب الله هیچ حزب سیاسی را از کابینه آینده خود حذف نخواهد کرد.

بنا به گزارش ها حزب الله در نظر داشت از نامزدی عمر کرامی، نخست وزیر پیشین لبنان، حمایت کند. اما سمیر جعجع رهبر نیروهای لبنان، که از سعد حریری حمایت می کند او را فاسد خواند.

XS
SM
MD
LG