لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۴

سیاستمدار با نفوذ سنی نخست وزیر لبنان شد


تمام سلام سیاستمدار با نفوذ لبنانی پس از کسب پشتیبانی اکثریت پارلمان لبنان، نخست وزیر آن کشور شد.

میشل سلیمان رئیس جمهوری لبنان از این سیاستمدار سنی خواسته است دولت جدید آن کشور را تشکیل دهد.

میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان از تمام سلام، وزیر پیشین فرهنگ آن کشور، که با کسب ۱۲۴ رای از ۱۲۸ رای در پارلمان به مقام نخست وزیری دست یافت، رسماً خواستار تشکیل دولت جدید شد.

تمام سلام در مقام جدیدش با چالش حفظ یکپارچگی لبنان روبروست.
لبنان به سبب جنگ داخلی در کشور همسایه اش، سوریه، با تنش های فرقه ای فزاینده ای روبروست.

نخستین وظیفه تمام سلام، که با توجه به اختلافات بنیادی سیاستمداران لبنانی بر سر بحران سیاسی در سوریه احتمال دارد انجام آن به درازا بینجامد، برگزاری انتخابات پارلمانی است، تا بتواند دولت وحدت ملی لبنان را تشکیل دهد.
این انتخابات قرار است در ماه ژوئن سال جاری برگزار شود.

وی گفت "نقطه حرکت من تاکید بر خروج لبنان از اختلافات و جناح بندی های سیاسی و تاثیر آن بر امنیت لبنان و جلوگیری از خطراتی است که شرایط غم انگیز در کشور همسایه به وجود آورده است".

تمام سلام در سال ۱۹۴۵میلادی در خانواده ای سنی و دارای سابقه ای سیاسی متولد شد.

او به ائتلاف موسوم به چهاردهم مارس، ائتلافی از سنی ها و مسیحیانی نزدیک است که عربستان سعودی و غرب از آن پشتیبانی می کنند. اما انتخاب وی به مقام نخست وزیری با توافق ائتلاف موسوم به هشتم مارس صورت گرفت، ائتلافی از حزب الله که از پشتیبانی ایران و حامیان شیعی و مسیحی آن برخوردار است.

خونریزی در سوریه تنش ها در لبنان را تشدید کرده است. در همین حال سنی ها و شیعیان و سیاستمداران مسیحی در لبنان هنوز نتوانسته اند بر سر نظام حاکم بر انتخابات ماه ژوئن به توافق یرسند.

تمام سلام باید تلاش کند به چنین توافقی هر چه زودتر دست یابد تا نمایندگی تمامی مردم لبنان و فرقه های لبنانی در انتخابات تضمین شود.
XS
SM
MD
LG