لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۹

پارلمان لبنان بحث رأی اعتماد به دولت نجيب ميقاتی را آغاز کرد


پارلمان لبنان بحث رأی اعتماد به دولت نجيب ميقاتی را آغاز کرد
پارلمان لبنان بحث رأی اعتماد به دولت نجيب ميقاتی را آغاز کرد

پارلمان لبنان روز سه شنبه بحث بر سر برنامه های سياسی دولت آينده نجيب ميقاتی و دادن رای اعتماد به اين دولت را آغاز کرد. اين در حاليست که دادگاه بين المللی رسيدگی به ترور رفيق حريری نخست وزير اسبق از دولت لبنان خواسته است که ۴ متهم وابسته به حزب الله را تسليم اين دادگاه کند.

اعضای پيشنهادی دولت آينده نجيب ميقاتی روز سه شنبه در پارلمان لبنان حضور يافتند.

پارلمان لبنان روز سه شنبه در حضور اعضای پيشنهادی دولت آينده نجيب ميقاتی بحث خود را بر سر برنامه های سياسی اين دولت و دادن رای اعتماد به آن، آغاز کرده اند. بررسی رای اعتماد پارلمان لبنان به دولت جديد سه روز ادامه خواهد يافت.

نجيب ميقاتی در نشست پارلمان لبنان درباره رای اعتماد به کابينه گفت: «اعضای پيشنهادی دولت اميدوار به رای اعتماد نمايندگان مردم لبنان هستند تا ما متحد و يکپارچه بتوانيم به حل چالش های پيش رو ادامه دهيم.»

سهم حزب الله لبنان و متحدان دروزی و مسيحی اش در برعهده گرفتن اداره وزارتخانه ها در دولت جديد از ۱۱ وزير در دولت قبلی به ۱۸ وزير در دولت ميقاتی افزايش يافته است.

در اين ميان ائتلاف ۱۴ مارس، متشکل از احزاب مخالف دولت، شرط همکاری خود با دولت را اعلام پايبندی نجيب ميقاتی به حکم دادگاه ويژه بررسی قتل رفيق حريری نخست وزير پيشين لبنان دانسته است.

روز دوشنبه سعد حريری، نخست وزير پيشين و فرزند رفيق حريری، نجيب ميقاتی را متهم کرد که از واداشتن حزب الله لبنان به اجرای حکم دادگاه ويژه و تحويل چهار متهم قتل رفيق حريری خودداری می کند.

مروان حمده از نمايندگان عضو ائتلاف ۱۴ مارس نيز که خواستار قاطعيت دولت جديد در پيگيری حکم دادگاه بين المللی ويژه ترور رفيق حريری بود، در جلسه روز سه شنبه پارلمان لبنان خطاب به نخست وزير جديد گفت: «رفيق حريری تنها به قتل نرسيده است؛ همراه با او، همکاران شما، دوستان شما و شهروندان شما با دو تن مواد منفجره مورد سوءقصد قرار گرفتند. برای آنان است که شما ماموريت مقدسی داريد. بدترين جنايت در تاريخ لبنان صورت گرفته بدون آن که عاملان آن مورد تحقيق، محاکمه و مجازات قرار گيرند.»

اما حزب الله لبنان که از پشتيبانی همه جانبه ايران برخوردار است، با رد حکم دادگاه ويژه مبنی بر تحويل چهار عضو خود می گويد دادگاه بين المللی ويژه قتل رفيق حريری سياسی و غيرقانونی ست.

XS
SM
MD
LG