لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

یک لبنانی رقیب گزینه پرزیدنت ترامپ برای ریاست بر بانک جهانی شد


نمایی از ساختمان بانک جهانی در شهر واشنگتن.
نمایی از ساختمان بانک جهانی در شهر واشنگتن.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - لبنان «زیاد هایک» را به عنوان گزینه ریاست «بانک جهانی» معرفی کرده است. به این ترتیب، او رقیب «دیوید ملپس» معاون امور بین الملل وزارت دارایی آمریکا خواهد شد که گزینه پرزیدنت ترامپ برای ریاست بانک جهانی است.

آقای هایک که از سال ۲۰۰۶ دبیرکل «شورای عالی خصوصی سازی لبنان» بوده است، در نامه ای از سوی وزیر دارایی لبنان برای این مقام نامزد شده است.

از سوی دیگر، معرفی ملپس با واکنش نه چندان گرم اعضای هیئت مدیره بانک جهانی روبرو شد. آن ها دیوید ملپس را یک وفادار به ترامپ و انتقادهایش از بانک جهانی و نهادهای چندجانبه در گذشته می بینند.

ورود هایک به رقابت بر سر ریاست بانک جهانی می تواند به حضور دیگر کاندیداها بیانجامد. درباره ریاست بانک جهانی در جلسات این بانک و «صندوق بین المللی پول» در ماه آوریل تصمیم گیری خواهد شد. دیگر رقبا برای ثبت نام تا ۱۴ مارس فرصت دارند و لیست نهایی شامل سه نفر برای رای گیری نهایی در برابر هیات مدیره قرار خواهد گرفت.

ایالات متحده که بیشترین رای را در هیات مدیره بانک جهانی دارد، تمام روسای قبلی این بانک را انتخاب کرده است اما در سال های اخیر اقتصادهای نوظهور این سنت را به چالش کشیده اند.

هایک پیشتر مدیراجرایی «لندن بریج اسوشیتس» در لندن و عضو هیات مدیره «بانک بی آی تی» در بیروت بوده است. زیاد هایک همچنین مدتی مدیرعامل «بیر استرنز» بوده که «دیوید ملپس» قبل از سقوط آن بانک در سال ۲۰۰۸ به عنوان اقتصاددان ارشد در آن جا خدمت می کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG