لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۶

استعفای نخست وزیر لبنان بر سر بن بست در کابینهنخست وزیر لبنان درواکنش به بن بست ناشی از اختلاف در کابینه اش بر سر تدارکات انتخابات پارلمانی و تمدید دوره تصدی یک مقام ارشد امنیتی استعفا داده است.

نجیب میقاتی، نخست وزیر سنی و میلیاردر، روز جمعه، پس ازآنکه کابینه اش نتوانست در مورد شکل بخشیدن به تشکیلات ناظر بر انخابات به توافق برسد، و بر سر تمدید دوره تصدی اشرف ریفی مسئول نیروهای امنیتی داخلی نیز با مخالفت روبرو شد، استعفا داد. ریفی سنی است، و برای ائتلاف موسوم به 14 مارس، که مورد حمایت غرب بود، چهره ای حیاتی محسوب می شود.

عماد سلامی استاد علوم سیاسی در دانشگاه آمریکائی بیروت می گوید استعفای میقاتی را غیر منتظره نبود.سلامی می گوید "میقاتی توسط جامعه سنی خودش برکنار شد که احساس می کرد او با پذیرفتن مقام نخست وزیری و تغییر جهت دادن از طریق اتحاد با حزب الله و بعد سرپوش گذاری های سیاسی بر بسیاری از فعالیت های حزب الله در لبنان و سوریه، به آنها خیانت کرده است".
سلامی می گوید حزب الله نیز از میقاتی راضی نبود زیرا این گروه می خواست اشرف ریف مسئول امور امنیتی که دوره تصدی اش رو به اتمام است، عوض شود.

میقاتی در ژانویه 2001 عهده دار مقام نخست وزیری شد که حزب سیاسی شیعه و گروه ستیزه گر حزب الله دولت سعد ال حریری مورد حمایت آمریکا و دیگر کشورهای غربی را ساقط کرد.

میقاتی در آغاز نخست وزیری، به رغم سنی بودنش، یک هم پیمان با حزب الله محسوب می شد، اما دولت او برای ناتوانی در رسیدن به اجماع، با انتقاد تمامی احزاب سیاسی مواجه شده بود.

سلامی می گوید ساستمداران باید برای درهم شکستن بن بست سرعت عمل داشته باشند.

وی می گوید "من فکر می کنم این به سود تمامی احزاب، بخصوص حزب الله و شیعه های لبنان است که برای برطرف ساختن بن بست سیاسی در لبنان راه و چاره ای فوری پیدا کنند. آنها به نوعی مصالحه و چاره ای سیاسی برای رسیدن به توافق با سنی ها نیاز دارند".

اوضاع سیاسی لبنان با سرازیر شدن سیل آوارگان سوری که شمار آنها به بیش از هفتاد هزار نفر رسیده است و تقریبا همگی سنی هستند، بیش از پیش شکننده و متزلزل شده است.

روز جمعه دو نفر در شهر بندری طرابلس در شمال لبنان کشته شدند ، که صحنه تشدید زدوخورد میان اکثریت سنی شهر و علوی ها حامی بشار الاسد رئیس جمهوری سوریه است.
XS
SM
MD
LG