لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۹

اسراییل :لبنان بدست ایران و حزب الله به گروگان گرفته میشود


اسراییل :لبنان بدست ایران و حزب الله به گروگان گرفته میشود
اسراییل :لبنان بدست ایران و حزب الله به گروگان گرفته میشود

نجیب میقاتی نخست وزیر تعیین شده لبنان گفتگو با نخست وزیران پیشین برای تشکیل یک دولت جدید را آغاز کرد. سعد حریری نخست وزیر دولت ازهم پاشیده لبنان در آغاز هفته گفت در دولتی که رهبر آن مورد حمایت حزب الله باشد شرکت نخواهد کرد.

در حالیکه تنش در شهرسنی تریپولی در لبنان هنوز بالاست ، نجیب میقاتی نخست وزیر تعیین شده لبنان گفتگو با نخست وزیران پیشین برای تشکیل یک دولت جدید را آغاز کرد. سعد حریری نخست وزیر دولت ازهم پاشیده لبنان در آغاز هفته گفت در دولتی که رهبر آن مورد حمایت حزب الله باشد شرکت نخواهد کرد.

نجیب میقاتی نخست وزیر تعیین شده لبنان مورد حمایت حزب الله، چهارشنبه برای تشکیل دولت جدید لبنان ، مذاکرات با نخست وزیرهای پیشین ، از جمله سعد حریری را آغاز کرد.

میقاتی که دیدار کوتاهی با حریری که دولتش اخیرأ ازهم پاشید انجام داد با رشید الصلح / میشل آنُون / فواد سینیوره و عمر کرامی نخست وزیران پیشین نیز دیدار کرد .

میشل آنُون نخست وزیر پیشین از اوپوزیسیون مسیحی چهار شنبه گفت : "هدف ما امروز تشکیل دولتی واحد و عاری از فساد، و ازمیان بردن شایعاتی است که برای ایجاد نزاع قومی منتشر میشود."

سه شنبه پس از آنکه نام میقاتی مورد حمایت حزب الله بعنوان نخست وزیر اعلام شد ،صدها تظاهر کننده خشمگین به خیابانها ریختند وسنی های وفادار به سعد حریری با اعلام روز خشم علیه انتصاب میلیاردر سنی که با هردو دولت عربستان سعودی و سوریه روابط دارد جاده ها را بستند ولاستیکها را به آتش کشیدند.

بزرگترین اعتراضها در شهر شمالی تریپولی برپا شد که بیست تن مجروح داشت.

تعیین نجیب میقاتی بعنوان پیروزی برای حزب الله و چرخش تعادل قدرت در لبنان بسوی سوریه و جمهوری اسلامی دیده میشود.

حزب الله و متحدانش در اختلافی بر سر تحقیقات دادگاه مورد حمایت سازمان ملل در مورد پرونده ترور رفیق حریری، دولت لبنان را ترک کردند. هفته پیش دادگاه مذکور یک اعلام جرم محرمانه صادر کرد که انتظار میرود بطور گسترده اعضای گروه شیعه حزب الله را در ترور حریری مسؤل اعلام کند. اتهامی که آنها رد میکنند.

چهارشنبه سیلوان شالوم معاون نحست وزیر اسراییل گفت لبنان بدست ایران و حزب الله به گروگان گرفته میشود. هیلاری کلینتون وزیر خارجه ایالات متحده نیز سه شنبه هشدار دادکه یک دولت تحت سلطه حزب الله ، بمعنای تغییر در روابط ایالات متحده با لبنان است.

درلبنان تا کنون رییس جمهوری از میان مسیحیان مارونی ، نخست وزیر از میان سنی ها و رییس پارلمان از میان شیعیان برگزیده شده است و این کشور با جمعیتی از مسیحیان و مسلمانان سنی و شیعه از 1975 تا 1990 میلادی دچار جنگهای داخلی بوده است که با هزاران کشته اقتصاد آن کشور را نیز به نابودی کشانده است

XS
SM
MD
LG