لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۱

حسن نصرالله: حزب الله از ايران حمایت های مادی دریافت می کند


حسن نصرالله: حزب الله از ايران حمایت های مادی دریافت می کند
حسن نصرالله: حزب الله از ايران حمایت های مادی دریافت می کند

حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان برای اولین بار اذعان کرده است که اين گروه شبه نظامی از ايران - یک متحد دیرینه - حمایت مالی و تجهيزاتی، دریافت می کند.

او در يک سخنرانی ویدئویی به طرفداران خود در بیروت، پایتخت لبنان، اين موضوع را مطرح کرد. او گفت که حزب الله قبلا تنها دریافت حمایت های سیاسی و اخلاقی از ایران را تنها بخاطر آنکه حکومت اسلامی ايران را شرمنده نسازد، تاييد می کرده است.

ایالات متحده حزب الله را بعنوان یک سازمان تروریستی می شناسد و مدت هاست که ایران را متهم کرده است که این گروه را بوسيله قاچاق اسلحه از طریق سوریه - یکی دیگر از حامیان حزب الله - مسلح کرده است. اين گروه شبه نظامی در سال ۱۹۸۲ ميلادی، هنگامی که نیروهای اسرائیلی به لبنان حمله کردند تا ستیزه جویان فلسطینی را که به دولت یهود حمله کردند، بيرون برانند، جنگ با اسرائيل را آغاز کرد.

اسرائیل نيروهای خود را از جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ ميلادی خارج ساخت، اما حزب الله عهد کرد هدف خود برای از بین بردن دولت یهود را ادامه دهد. در سال ۲۰۰۶ ميلادی، حزب الله و اسرائیل، در يک جنگ يک ماهه که منجر به کشته شدن حدود ۱۲۰۰ لبنانی و ۱۶۰ اسرائیلی گرديد، به نبرد پرداختند.

برخی از ناظران گفته اند اگر نیروهای اسرائیلی دست به اقدام نظامی علیه تاسیسات هسته ای ایران بزند، حزب الله ممکن است دوباره اسرائیل را مورد حمله خود قرار دهد.

اسرائیل، ايران را به توسعه سلاح های هسته ای و تلاش برای از بین بردن دولت آن کشور متهم می کند. اسراييل يک حمله نظامی به ايران را رد نکرده است. ایران می گوید فعالیت های هسته ای آن کشور صلح آمیز است.

حسن نصرالله همچنين گفت: در صورت حمله اسرائیل به ایران، دولت ایران «از حزب الله نخواهد خواست کاری انجام دهد». وی افزود: اين گروه درمورد چگونگی و نحوه واکنش، خود تصميم می گيرد.

XS
SM
MD
LG