لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

گروگانگیری شيعيان مسلح المقداد در لبنان


Lebanon
Lebanon
در لبنان يک قبيله مسلح شيعه روز چهارشنبه بيش از بيست نفر را به گروگان گرفت. اقدامی که در تلافی و بدنبال دستگيری يکی از اعضای آن فرقه بدست مخالفان رژيم بشار اسد در سوريه روی داد. اين سلسله وقايع هراس از اشاعه بحران سوريه به لبنان را شدت بخشيده است.

شيعيان مسلح فرقه المقداد در لبنان روز چهارشنبه بيش از بيست نفر، از جمله يک بازرگان ترک و يک شهروند عربستان سعودی و شماری سوری، را در ناحيه ای از لبنان که توسط حزب الله کنترل می شود به گروگان گرفتند.

فرقه المقداد از ارتش سوريه آزاد خواسته است عضو آن فرقه را آزاد کند و تهديد کرده است در صورتی که او در سوريه کشته شود آنان شهروند ترکيه را به قتل خواهند رساند. المقداد همچنين تهديد کرده است شمار بيشتری از شهروندان ترک را خواهد ربود. تهديدی که ناشی از حمايت ترکيه از مخالفان بشار اسد است.

در همين حال يک تلويزيون مستقل لبنان روز چهارشنبه ايدن توفان تکين گروگان ترک را نشان داد. اين بازرگان ترک گفت که با او به خوبی رفتار می شود و از دولت ترکيه خواست به حمايت خود از مخالفان بشار اسد خاتمه دهد.

حسن المقداد که گروگان گيری در تلافی به دستگيری او در سوريه توسط مخالفان بشار اسد انجام شد اقرار کرده که عضو حزب الله است و به سوريه فرستاده شده تا در کنار نيروهای بشار اسد بجنگد حزب الله اين ادعای او را رد کرده است و خانواده او می گويد وی يک سال است در سوريه زندگی می کند.

بدنبال اين گروگانگيری و هراس از تکرار آن، دولت های عربستان سعودی قطر و امارات متحده عربی از شهروندان خود خواسته اند سريعا لبنان را ترک کنند.

گروگانگيری اخير نگرانی به اشاعه بحران سوريه به لبنان را افزون کرده است. کشوری که خود ۱۵ سال درگير جنگ داخلی و نبرد های فرقه ای مسيحيان و مسلمانان شيعه و سنی بود. در جنگ داخلی لبنان در سالهای ۱۹۷۵ تا ۱۹۹٠ شمار بسياری ربوده شدند و برخی از آنان هرگز پيدا نشدند.
XS
SM
MD
LG