لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۵

حکم جلب متهمان ترور رفیق حریری صادر شد


حکم جلب متهمان ترور رفیق حریری صادر شد
حکم جلب متهمان ترور رفیق حریری صادر شد

دادگاه بین المللی تحقیق درباره ترور رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان، کیفرخواست و احکام بازداشت چهار مظنون این حادثه را صادر کرد.

مقام های لبنانی می گویند دادگاه لاهه روز پنجشنبه احکام بازداشت این افراد را به سعید میرزا دادستان کل لبنان تسلیم کرده است.

ناظران می گویند اگر پلیس لبنان مظنونین را ظرف ۳۰ روز بازداشت نکند، دادگاه می تواند دستور انتشار کیفرخواست ها را در رسانه های محلی صادر کند.

دادگاه و دولت لبنان از اعلام اسامی این افراد خودداری کرده اند. اما برخی از منابع خبری لبنان هویت آنان را فاش ساخته اند.

رسانه ها می گویند این چهار نفر، از اعضای گروه حزب الله هستند. گروهی که ایران از آن حمایت می کند و در کابینه نجیب میقاتی که در اوائل ژوئن تشکیل شد، نقش مهمی دارد.

دولت میقاتی پیش از این گفته بود به کشف حقیقت ترور رفیق حریری متعهد است و در قبال دادگاه با شیوه ای «مسئولانه» و به گونه ای که ثبات لبنان را تهدید نکند، برخورد خواهد کرد.

سید حسن نصرالله رهبر حزب الله سال پیش هشدار داد دست کسانی را که در صدد بازداشت اعضای این گروه باشند، قطع خواهد کرد.

سعد حریری، فرزند رفیق حریری، و نخست وزیرسابق لبنان نیز حکم جلب متهمان ترور پدرش را «لحظه ای تاریخی» برای لبنان خواند. او از دولت آقای میقاتی خواست با دادگاه همکاری کند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز ادعانامه ها را «گامی مهم در جهت عدالت و پایان دادن به معافیت از مجازات برای ترورهای سیاسی» در لبنان خواند. او از لبنان خواست دراین باره اقدام عملی کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت انتظار دارد که بیروت با دادگاه بین المللی همکاری کند و از همه کشورها خواست از اقدام این دادگاه حمایت کنند.

XS
SM
MD
LG