لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

آمریکا و معضل خاور میانه


آمریکا و معضل خاور میانه
آمریکا و معضل خاور میانه

گروه موسوم به هشتم مارس متشکل از احزاب شیعه امل و حزب الله و متحدان ژنرال مسیحی لبنانی، میشل عُون، سر انجام روز چهارشنبه برای مخالفت با دادگاهی که با حمایت سازمان ملل متحد به امر ترور رفیق حریری رسیدگی می کند؛ از دولت سعد حریری نخست وزیر لبنان استعفا کردند. این گروه یازده پست وزارت را از سی پست وزارت کابینه ائتلافی آقای حریری در اختیار داشت.

در ساعات آخر روز پنجشنبه، سعد حریری نخست وزیر لبنان با نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه ملاقات کرد اما در باره این ملاقات سخنی با خبرنگاران در میان نگذاشت.

این دومین باری است که در هفته جاری نخست وزیر لبنان با رئیس جمهوری فرانسه ملاقات و گفتگو کرده است.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا نیز قبل از سفر خود به امارات متحده عربی، عمان، یمن و قطر در هجدهم دی ماه با سعد حریری نخست وزیر لبنان در نیویورک ملاقات و گفتگو کرد. یکی از کسانی که در ملاقات دو رهبر سیاسی آمریکا و لبنان حضور داشت به آژانس خبری فرانسه گفت وزیر امور خارجه آمریکا مجدداً بر حمایت صریح دولت متبوع خویش از استقلال لبنان و همچنین دادگاه تحقیق در باره قتل رفیق حریری نخست وزیر پیشین آن کشور تاًکید کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا ابتدا با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی که پس از یک عمل جراحی در نیویورک بسر می برد ملاقات کرد و هرچند که توضیحی در باره این ملاقات داده نشد، با این همه پی.جی. کرالی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا قبل از این ملاقات گفت خانم کلینتون هم به پادشاه عربستان و هم به نخست وزیر لبنان گفته است که آمریکا همچنان از دولت دموکراتیک لبنان و دادگاه ویژه رسیدگی به امر ترور رفیق حریری نخست وزیر قبلی لبنان حمایت خواهد کرد.

روز دوشنبه نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه پس از ملاقات با همتای آمریکائی خود در کاخ سفید و قبل از مراجعت به پاریس به نیویورک رفت تا با رئیس دولت لبنان و پادشاه عربستان سعودی برای حل مشکل لبنان ملاقات و گفتگو کند.

وجود دادگاه رسیدگی به قتل رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان و پدر سعد حریری در حقیقت موجب اختلاف بین دو گروه اصلی سیاسی در لبنان شده است.

حزب الله که گفته می شود در قتل رفیق حریری دست داشته است، سعد حریری نخست وزیر لبنان را تحت فشار قرار داده بود تا تحقیقات دادگاه ویژه سازمان ملل متحد را در باره قتل پدرش رفیق حریری نادیده انگارد.

دادگاه ویژه لبنان Special Tribunal for Lebanon که کارش رسیدگی به چگونگی ترور رفیق حریری در ماه فوریه سال ٢٠٠٥ میلادی است، از سوی سازمان ملل متحد تشکیل شده است. گفته می شود که دلایل محکمی در دست است که حزب اله در این امر دخالت داشته است. علاوه بر آن از دخالت سوریه نیز در این ترور نام برده می شود.

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه ای با روزنامه الحیات در پنجم آبان در لندن گفته بود تجربه چندین دهه گذشته بما نشان داده است که هر گاه آمریکا در کشوری حضور داشته است، در منطقه ایجاد بی ثباتی شده است.

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در ادامه سخنانش می گوید آمریکا مشکل عراق است و نه ایران.

در همین حال گفته می شود که گروه شبه نظامی حزب الله لبنان که همچنان در فهرست گروه های تروریستی وزارت امور خارجه آمریکا قرار دارد از کمک های مالی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران برخوردارست. جمهوری اسلامی ایران خود در فهرست وزارت امور خارجه آمریکا در راًس دولت هائی است که از تروریسم حمایت می کنند.

رئیس جمهوری لبنان روز پنجشنبه اعلام کرد که روز دوشنبه برای انتخاب نخست وزیر آینده لبنان با گروه های پارلمانی مشورت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG