لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۱

امانوئل ماکرون: تعهدهای مالی جهانی برای سرمایه گذاری در لبنان از مرز ۱۱ میلیارد دلار گذشت


رئیس جمهوری فرانسه در کنفرانس کمک های مالی و سرمایه گذاری در لبنان موسوم به «سدر» که در پاریس برگزار شد اعلام کرد تعهد مالی کشورها و سازمان های بین المللی در این کنفرانس از مرز ۱۱ میلیارد دلار گذشته است.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان نیز کنفرانس سدر را آغازی برای احیای اقتصاد لبنان و شرکت فعال بخش خصوصی در کشورش توصیف کرده است.

آقای حریری گفت کنفرانس سدر آغازی برای احیای اقتصاد لبنان است: «کنفرانس سدر، امروز خاتمه نمی یابد بلکه آغاز روندی است برای مدرنیزه کردن اقتصاد لبنان، برای بازسازی زیرساخت ها و استفاده از توان بخش خصوصی که به رشد پایدار و ایجاد اشتغال برای مردم لبنان منجر شود.»

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در کنفرانس خبری به همراه نخست وزیر لبنان گفت این کنفرانس مسئولیت بزرگی بر دوش رهبران لبنان قرار می دهد: «کنفرانس فرصتی بود تا کشورهای جهان، متعهد به سرمایه گذاری یازده میلیارد دلاری برای احیای اقتصاد لبنان شوند. امیدوارم کشورهای بیشتری در ساعات و روزهای آتی برای کمک به اقتصاد لبنان گام بردارند. کنفرانس همچنین فرصتی بود برای جمع آوری کمک های اهدایی بخش خصوصی و حمایت شرکت های خصوصی. تمامی این تعهدات و کمک ها تنها زمانی محقق می شود که دولت لبنان متعهد به احیای اقتصادش باشد.»

تعهدات مالی در کنفرانس سدر شامل ده میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار وام می شود که ۴ میلیارد آن تعهد بانک جهانی است و ۸۶۰ میلیون دلار کمک های مالی بلاعوض است.

اقتصاد لبنان از بحران های سیاسی پی در پی و جنگ داخلی هشت ساله در سوریه آسیب دیده است. بار بیش از یک میلیون پناهجوی سوری نیز بر اقتصاد لبنان سنگینی می کند.
اهدا کنندگان کمک های مالی و سرمایه گذاران می خواهند شاهد اراده دولت لبنان برای انجام اصلاحات اقتصادی باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG