لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

توسل به «اسلحه» برای برداشت پول از حساب بانکی؛ شرایط مالی لبنان وخیم‌تر شده است


یک نیروی امنیتی در لبنان بیرون یک بانک تعطیل
یک نیروی امنیتی در لبنان بیرون یک بانک تعطیل

با وخیم‌تر شدن بحران اقتصادی فلج‌کننده لبنان و در حالی که بانک‌های لبنانی برای برداشت پول محدودیت‌های شدیدی را اعمال کرده‌اند، تعداد فزاینده‌ای از سپرده‌گذاران لبنانی تلاش می‌کنند پول‌شان را به زور از بانک‌ها بیرون بکشند.

چند سپرده‌گذار لبنانی، از جمله یک افسر پلیس بازنشسته، روز سه‌‌شنبه به دست‌کم چهار بانک در این کشور که دچار کمبود پول است، یورش بردند.

در یکی از موارد، یک افسر بازنشسته که در نیروهای امنیت داخلی لبنان خدمت می‌کرد، به یک شعبه بانک بی‌ال‌سی حمله کرد و خواستار برداشت ۲۴هزار دلار پس انداز خود شد. بنا بر گزارش‌ها او قصد داشت این پول را به پسرش که در اوکراین است و برای تحصیل و پرداخت اجاره به آن نیاز دارد، بدهد.

این افسر در ویدئویی که با تلفن همراه خود فیلمبرداری کرد دیده می‌شود. او با تکان دادن اسلحه تهدید می‌کند که اگر کارمندان بانک پول او را ندهند، یکی از آنها را خواهد کشت.

در این ویدیو سپرده‌گذاران معترض و رهگذران از بیرون این صحنه‌ها را تماشا می‌کردند، و کارمندان تقلا می‌کردند تا او را آرام کنند.

این مرد نتوانست پول خود را بگیرد و نیروهای امنیتی او را دستگیر کردند.

در مورد دیگری در حزمیه در نزدیکی پایتخت لبنان، ژرژ سیام سفیر سابق لبنان در ترکیه، وارد یکی از شعبات «بانک بین قاره‌ای لبنان» شد و مبلغی از پس‌اندازش را مطالبه کرد. در شرایطی که گفت‌و‌گوی سیام با رئیس بانک ادامه داشت، کارکنان این شعبه درها را بستند تا این موضوع حل و فصل شود.

سه چهارم جمعیت لبنان با وخامت سریع شرایط اقتصادی لبنان در فقر فرو رفته است. بانک جهانی بحران اقتصادی لبنان که را یکی از بدترین بحران‌های بیش از یک قرن اخیر توصیف کرده است.

در همین حال، پول ملی این کشور، پوند لبنان نیز ۹۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است و این امر زندگی روزمره میلیون‌ها نفر از لبنانی‌ها در مواجه با قیمت‌های سرسام آور را دشوار می‌کند.

XS
SM
MD
LG