لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

بعضی لبنانی‌ها بیش از «کووید۱۹» از گرسنگی می‌ترسند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - با افزایش نگران کننده موارد ابتلای محلی به ویروس کرونا در آخر هفته گذشته در لبنان، آن کشور تحت هشدار آغاز موج دوم بالقوه بیماری قرار دارد. اما بعضی لبنانی‌ها می‌گویند از مرگ ناشی از گرسنگی بیش از «کووید۱۹» ترس دارند.

شیوع ویروس کرونا بحران اقتصادی و مالی این کشور کوچک منطقه دریای مدیترانه را وخیم‌تر کرده است.

مقام های مسئول در لبنان می گویند با افزایش موارد ابتلا، که بخشی از آن ناشی از مسافران بازگشته از خارج بود، ناچار به تشدید تدابیر علیه ناقضان شده و در سراسر آن کشور مقررات منع آمد و شد شبانه دو ساعته برقرار کردند.

حمد حسن، وزیر بهداشت لبنان، می‌گوید یک مورد مربوط به فردی است که باید پس از سفر ۱۴ روز خود را قرنطینه می کرد، اما «موجب انتقال ویروس به خانواده خودش و افراد اطرافش شده است.» مقام های لبنان هشدار می دهند ممکن است آن کشور برای ۴۸ ساعت قرنطینه شود «تا در مناطقی که ویروس مشاهده شده مطالعه میدانی صورت بگیرد.» تازه ترین گزارش ها از لبنان شمار مبتلایان به «کووید۱۹» را ۸۵۹ نفر و شمار مرگ و میر را ۲۶ نفر نشان می‌‌دهد.

با از دست رفتن نیمی از ارزش پوند یا لیره، واحد پول لبنان، مردم شاهد کاهش شدید ارزش پس‌اندازهای خود هستند. قیمت مواد خوراکی به شدت بالا رفته است.

نزدیک به ۵۰ درصد لبنانی ها زیر خط فقر زندگی می کنند و نرخ بیکاری ۳۵ درصد است. بسیاری از نیروهای کار شاهد کاهش نیمی از دستمزد خود بوده اند.

حبیب ملک، استاد دانشگاه آمریکایی لبنان، به صدای آمریکا گفت که گرسنگی عامل بازگشت اعتراضات ضددولتی به خیابان‌ها است.

دولت و بانک‌های خصوصی لبنان بر سر یک طرح نجات اقتصادی در کشمکش هستند. لبنان با ۹۱ میلیارد دلار بدهی روبرو است.

حسان دیاب، نخست وزیر جدید لبنان، می گوید دولت در مرحله نخست از «صندوق بین المللی پول» درخواست بیش از ۱۰ میلیارد دلار وام خواهد کرد. انتظار می رود «صندوق بین المللی پول» پیش از اعطای وام خواهان مشاهده اصلاحات در نظام اقتصادی و بانکی لبنان باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG