لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۵

نتایج غیررسمی انتخابات لبنان از پیروزی حزب الله حکایت دارد


یک زن رای دهنده لبنانی
یک زن رای دهنده لبنانی

نتایج اولیه و غیررسمی انتخابات پارلمانی لبنان نشان می دهد گروه حزب الله که از پشتیبانی ایران برخوردار است در رای گیری روز یکشنبه، به پیروزی های عمده ای دست یافته است؛ در حالی که حزب «جنبش آینده» سعد حریری، نخست وزیر لبنان که مورد حمایت غرب است و رابطه نزدیکی نیز با عربستان سعودی دارد، چند کرسی را از دست داده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، انتظار می رود نتایج رسمی نیز تاحدی مشابه نتایج غیررسمی باشد که بر اساس آن، حزب سعد حریری در شهر بیروت، پایتخت لبنان، تاکنون پنج کرسی را از دست داده است. بیروت شهری به شمار می رفت که حامی سرسخت حزب سعد حریری است.

اگر نتایج رسمی انتخابات نتایج غیررسمی را تایید کند، مواضع متحدان ایران در لبنان و سوریه تقویت بیشتری می یابد، منطقه ای که ایران طی مدت چند سال گذشته قدرتش به طور پیوسته افزایش یافته است.

آسوشیتدپرس می گوید نتایج انتخابات نشان می دهد که رای دهندگان سنی در حال از دست دادن اعتماد خود به حزب سعد حریری بر سر اقتصاد راکد لبنان و ناراحتی از جنگ داخلی در سوریه هستند که یک میلیون آواره سوری را راهی لبنان کرده است.

با این حال، نتایج انتخابات همچنین نشان می دهد که بلوک سیاسی حامی سعد حریری همچنان بزرگترین بلوک سیاسی سنی ها در پارلمان لبنان خواهد بود و بازگشت او به نخست وزیری را به رغم از دست دادن چند کرسی تسهیل می کند.

انتظار می رود نتایج رسمی انتخابات روز دوشنبه اعلام شود. پیش بینی می شود دولت بعدی لبنان، یک دولت ائتلافی باشد که شامل حضور مخالفان حریری از حزب الله لبنان نیز باشد.

به نظر می رسد حزب الله لبنان دست کم ۴۷ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان لبنان را بدست آورد که آنها را قادر می سازد هرگونه قانونی که حزب الله مخالف تصویب آن است، وتو کند.

آمریکا گروه حزب الله لبنان را سازمانی تروریستی می داند در حالی که اتحادیه اروپا شاخه نظامی آن را سازمانی تروریستی می داند و بین شاخه سیاسی و نظامی آن فرق قائل است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG