لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۶

درگیری نیروهای امنیتی لبنان با معترضان در بیروت؛ شلیک گاز اشک‌آور به سوی سربازان بازنشسته


برخورد نیروهای امنیتی با معترضان در شهر بیروت لبنان

نیروهای امنیتی لبنان روز چهارشنبه ۲ فروردین برای متفرق کردن صدها معترض – که عمدتاً سربازان بازنشسته بودند – به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شدند. این معترضان تلاش می‌کردند نرده‌های امنیتی نزدیک ساختمان دولت در مرکز شهر بیروت را بشکنند.

افزایش موج خشونت در لبنان در حالی روی می‌دهد که شهروندان از شرایط دشوار اقتصادی ناشی از سال‌ها سوءمدیریت کشور توسط طبقه حاکم خشمگین هستند. پوند لبنان طی سه سال گذشته بیش از ۹۵ درصد ارزش خود را از دست داده است. بیشتر شهروندان لبنان که دستمزدشان را به پوند دریافت می‌کنند شاهد نزول شدید ارزش این دستمزدها بوده‌اند.

سربازان و مأموران پلیس بازنشسته که خواستار برخورداری از مزایای مالی بهتر هستند چهارشنبه با پلیس ضد شورش و اعضای ارتش درگیر شدند. معترضان به سوی مأموران محافظ مقر دولت سنگ پرتاب کردند. در این میان، چندین نفر نیز بر اثر استنشاق گاز اشک‌آور گرفتار ناراحتی‌های تنفسی شدند.

سربازان بازنشسته و دیگر افرادی که به دلیل محدودیت‌های مقرر شده توسط بانک‌های محلی نتوانسته‌ بودند به حساب‌های پس‌انداز خود دسترسی کامل داشته باشند، فراخوان این تجمع را صادر کرده بودند.

کشور کوچک لبنان در سواحل دریای مدیترانه با جمعیت ۶ میلیون نفری خود، که شامل یک میلیون پناهنده سوری است، در بحبوحه بدترین بحران اقتصادی و مالی تاریخ معاصر خود قرار دارد. این بحران در سال‌ها فساد و سوءمدیریت طبقه سیاسی حاکم ریشه دارد؛ طبقه‌ای که از پایان جنگ داخلی ۱۵ ساله کشور در سال ۱۳۶۹ بر مسند قدرت نشسته است.

XS
SM
MD
LG