لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

خطاط لبنانی برای اولین بار قرآن را به خط دیوانی نوشت


کتاب قرآن ۸۰۰ صفحه ای با خط محمود بیعون که در نوشتن آن از خط دیوانی استفاده کرده است.
کتاب قرآن ۸۰۰ صفحه ای با خط محمود بیعون که در نوشتن آن از خط دیوانی استفاده کرده است.

محمود بیعون دوسال تمام وقت صرف خوشنویسی قرآن جدید کرده و اکنون بالاخره از نتیجه نهایی تمام زحماتش رونمایی می کند.

بیعون ۸۰ ساله می گوید اولین کسی است که تا کنون در نوشتن قرآن از یک نوع خط نادر عربی به نام خط دیوانی استفاده کرده است. حاصل کار او یک کتاب قرآن ۸۰۰ صفحه ای است که تنها در یک طرف برگ های آن نوشته شده است.

بیعون بعد از تکمیل کارش مصاحبه ای در استودیو اش در شهر بیروت لبنان داشت.

او گفت: «بنابه اطلاعاتی که در دست دارم هیچکس در دنیای اسلامی، کتاب قرآن را با خط دیوانی ننوشته است. پس این برای من یک دستاورد است. خیلی خسته ام کرد. خیلی به من استرس داد ولی از طرفی هم باعث آرامشم بود. در نهایت، همانطوری که می بینید من خطاطی کتاب قرآن را صفحه به صفحه تکمیل کردم و فقط در یک طرف صفحه نوشتم.»

بیعون تا کنون ۵ کپی دستخط از کتاب قرآن را نوشته است که اولین آن با خط نقشی است که یکی از رایج ترین خطوطی است که برای خطاطی قرآن از آن استفاده می شود.

او هر بار در کتاب جدیدش کمی به خطش تغییر می داد تا این که تصمیم گرفت به خط دیوانی بنویسد.

محمود مصطفی بیعون، خطاط ۸۰ ساله لبنانی
محمود مصطفی بیعون، خطاط ۸۰ ساله لبنانی

بیعون گفت: «وقتی به کتابت چهارم رسیدم، می دانید بشر خصلت کنجکاوی دارد، با خودم فکر کردم می خواهم کاری کنم که کسی تا حالا نکرده است. و فکرم به خط دیوانی رسید. تمام خط ها را می شود با کامپیوتر تولید کرد ولی خط دیوانی را نمی شود. چون تمام خط ها روی یک خط افقی هستند ولی خط دیوانی از خط بیرون می زند، بالا و پائین خط می رود و سیستم خاصی ندارد. هر کلمه رو می شود ۶ یا ۷ نوع مختلف نوشت.»

بیعون می گوید حرفه او به عنوان یک خطاط زبان عربی با آمدن فن آوری ها و ترند های جدید آسیب ندیده است.

چون خط در زبان عربی تنها برای نوشتن مثلاً روزنامه نیست، بلکه یک هنر است و خیلی ها از زیبایی و تکنیک های مختلف خطاطی عربی لذت می برند.

بیعون مطمئن نیست که سرنوشت کار جدیدش چه خواهد بود ولی مصمم است که از آن فوتوکپی نگیرد.

بیعون وقتی که تنها ۱۴ سال داشت شروع به خطاطی کرد و این هنر را به فرزندانش که آنها نیز در همین زمینه کار می کنند منتقل کرد.

وقتی بیعون روی پروژه خاصی کار نمی کند، خطاط رسمی دفتر نخست وزیر لبنان است که برای او نامه ها و کارتهای دعوت را با دست می نویسد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG