لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۷

گزارش: موزه جنگی حزب الله لبنان يک مرکز توريستی شده است


گزارش: موزه جنگی حزب الله لبنان يک مرکز توريستی شده است
گزارش: موزه جنگی حزب الله لبنان يک مرکز توريستی شده است

موزه جنگی بحث بر انگيز حزب الله لبنان که سه ماه پيش با نام «موزه مقاومت لبنان» افتتاح شد از يک سو تا بحال بيش از ۳۰۰ هزار توريست را بخود جلب کرده، و از سوی ديگر مشاجرات زيادی را برانگيخته است، تا جاييکه برخی منتقدان اين موزه را صرفاً يک وسيله تبليغاتی حزب الله توصيف کرده اند. موزه مقاومت لبنان از سوی حزب سياسی شبه نظاميان شيعه حزب الله در تپه ای به مساحت ۶۰ هزار مترمربع در شهرک کوهستانی مليتا، و در ۹۰ کيلومتری مرز لبنان با اسراييل به هزينه ای معادل با ۴۰ ميليون دلار ساخته شده است.

در سال ۲۰۰۶ شبه نظاميان حزب الله دست به جنگ يکماهه با اسراييل زدند که منجر به کشته شدن دستکم ۱۲۰۰ نفر در لبنان شد. حزب الله با پرتاب موشک به شهرهای شمالی اسراييل موفق شد بعنوان يک نيروی جنگی توانمند شناخته شود. حزب الله لبنان در حال حاضر دو پست کابينه دولت لبنان را بخود اختصاص داده است و همزمان خدمات آموزشی و بهداشتی گسترده ای نيز برای هزاران نفر از مسلمانان شيعه لبنان ارائه می کند.

تانکهای به نمايش گذارده شده در موزه متعلق به ارتش اسراييل است که در جنگ با لبنان آنها را از دست داد و در حال حاضر نمونه ای از آثار جنگی موزه را تشکيل ميدهند.

موزه مقاومت لبنان همچنين سلاح، مهمات و تجهيزاتی را که اسراييل در حمله تهاجمی سال ۱۹۷۸ خود بخاک لبنان از خود باقی گذاشت، و همچنين در کنار آن جزييات نقشه حمله، مواضع نظامی، و نمودارهايی از سلسله مراتب ارتش اسرائيل را به نمايش گذارده است.

محمد کاوثارانی، سخنگوی حزب الله ميگويد تاريخ مردم لبنان مملو از مصيبت و سوگواری است و ما تلاش ميکنيم بجای آن برای مردم جشن و سرور، و اميد به زندگی را به ارمغان بياوريم.

موزه همچنين اطاقکی که در زمان جنگ اطاق جنگی حزب الله بوده است را به نمايش گذاشته است. بسياری از بازديدکنندگان در اين محل که زمانی محل اقامت سيد عباس موسوی، رهبر سابق حزب الله، بوده است، به نيايش ميپردازند. موسوی در سال ۱۹۹۲ توسط اسراييل ترور شد.

يک زن که به همراه دو فرزند خود از موزه مقاومت لبنان ديدن ميکند موزه را افتخار لبنان توصيف می کرد. او می گفت که آمده ام تا از نزديک با زندگی جنگنده های حزب الله آشنا شود و بدانم که چطور فداييان حزب الله با ايثار خون خود اسراييل را شکست دادند. اما لقمان سليم، مدير يک سازمان طرفدار دموکراسی در لبنان، می گويد که در اين موزه اثری از درد رنج و پيامدهای مخرب جنگ مشاهده نميشود.

اسراييل گشايش اين موزه را محکوم کرده است و ميگويد که موزه نفرت را در بين مردم ارتقاء ميدهد.

آمريکا شبه نظاميان مسلح حزب الله را به عنوان يک گروه تروريستی ميشناسد.

XS
SM
MD
LG