لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری

سرخط خبرها

نسرین ستوده رسما شکایت خود از قاضی مقیسه را به مسئولین زندان تحویل داد

نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر

نسرین ستوده، فعال حقوق‌بشر و وکیل دادگستری، شکایت خود از قاضی مقیسه را تحویل مسئولین زندان داد.

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه ۲۹ فروردین گزارش داد که نسرین ستوده شکایت خود از قاضی مقیسه، رئیس شعبه‌ ۲۸ دادگاه انقلاب تهران را به مسئولین زندان تحویل داد. او در متن شکایت خود، قاضی پرونده‌اش را متهم به نشر اکاذیب کرده است.

قاضی مقیسه، رئیس شعبه‌ ۲۸ دادگاه انقلاب تهران روزهای پایانی سال ۹۷ در مصاحبه‌ای حکم ۳۳ سال و شش ماه زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق نسرین ستوده در پرونده‌ی دومش را ۷ سال اعلام کرده بود. در این مصاحبه هفت اتهام او را به دو اتهام تقلیل داده و اتهام توهین به رهبری را بدون این که چنین اتهامی در پرونده‌ او وجود داشته باشد در مصاحبه‌اش گنجانده بود.

به گزارش سازمان عفو بین الملل، مرجع رسیدگی کننده به شکایت خانم ستوده از قاضی مقیسه دادگاه انتظامی قضات خواهد بود.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال مدنی در آخرین پرونده‌اش برای دو پرونده با چند عنوان اتهامی، به ۳۳ سال و شش ماه زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد، که صدور این حکم سنگین با انتقاد شدید بین المللی مواجه شد. او پیش از این نیز به پنج سال زندان محکوم شده بود.

در آخرین واکنش‌ها، کانون وکلای فرانسه عکس بزرگی از نسرین ستوده را بر روی ساختمان خود در پاریس قرار داد.

پیشتر، وزارت خارجه آمریکا صدور حکم اخیر زندان علیه نسرین ستوده، وکیل دادگستری زندانی در ایران را به شدت محکوم کرد.

همچنین، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه درباره محکومیت ستوده، به جمهوری اسلامی هشدار داد که تلاش‌ها برای حفظ برجام به معنای آن نیست که از نقض حقوق بشر در ایران چشمپوشی خواهد شد.

در همین رابطه، سردبیری روزنامه نیویورک تایمز سرمقاله این روزنامه را به موضوع صدور حکم زندان و شلاق برای نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران اختصاص داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

هیئتی از کنگره آمریکا سه‌شنبه در کاخ سفید از آخرین اطلاعات در مورد ایران مطلع می‌شوند

قرار است روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت و در کاخ سفید، یک هیئت از اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا از آخرین اطلاعات در مورد ایران باخبر شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز و به گفته یک منبع در کنگره آمریکا، در این جلسه مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، پاتریک شاناهان کفیل وزارت دفاع، ژنرال دانفورد رئیس ستاد مشترک و یک مقام اطلاعاتی دیگر که نامی از او فاش نشده، حضور خواهند داشت.

شماری از نمایندگان مجلس سنا و مجلس نمایندگان گفته‌اند با توجه به افزایش تنش‌ها، باید در جریان اطلاعاتی که دولت از فعالیت و یا تهدیدهای ایران در اختیار دارد، قرار گیرند.

هفته پیش هشت مقام ارشد و روسای کمیته‌های اطلاعاتی کنگره آمریکا درباره ایران مطلع شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مادورو برای کنارگذاشتن خوان گوایدو انتخابات مجمع ملی را زودتر برگزار می‌کند

خوان گوایدو رئیس پارلمان ملی ونزوئلا و رئیس جمهوری موقت و مشروع این کشور

نیکلاس مادورو روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت و در میان هواداران خود در ونزوئلا اعلام کرد انتخاباتی جدید برای پارلمان ملی برگزار می‌کند. این در حالی است که ریاست پارلمان ملی را خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا در اختیار دارد و بیش از پنجاه کشور آن را به رسمیت شناخته‌اند.

مخالفان نیکلاس مادورو در سال ۲۰۱۵ در انتخابات پیروز شده و اکثریت پارلمان ملی را در اختیار گرفتند. دور بعدی انتخابات پارلمان ملی قرار است سال ۲۰۲۰ برگزار شود. نیکلاس مادورو اشاره‌ای به تاریخ جدید نکرده و فقط گفته «زمان انتخابات برای پارلمان فرا رسیده است.»‌

نیکلاس مادورو در سخنرانی خود گفت: ما نهادی که در پنج سال گذشته مشروع نبوده را بار دیگر مشروع خواهیم کرد.

ایالات متحده آمریکا و ۵۴ کشور جهان ریاست جمهوری موقت و مشروع خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند. پارلمان ملی در ونزوئلا تنها نهادی است که اعضای آن با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند.

در واشنگتن، کارلوس وچیو، نماینده خوان گوایدو روز دوشنبه اعلام کرد که با مقامات وزارت دفاع و وزارت خارجه آمریکا جلسه داشته و درباره ابعاد بحران ونزوئلا گفت‌وگو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری آمریکا: اگر ایران علیه منافع ما اقدام کند، به شدت مقابله می‌کنیم

پرزیدنت ترامپ قبل از ترک کاخ سفید به مقصد پنسیلوانیا در حیاط جنوبی کاخ سفید به چند سوال خبرنگاران پاسخ داد.

رئیس جمهوری ایالات متحده به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که هرگونه اقدام این کشور علیه منافع آمریکا می تواند با واکنش شدید ایالات متحده روبرو شود.

پرزیدنت دونالد ترامپ دوشنبه عصر ۳۰ اردیبهشت پیش از ترک کاخ سفید به مقصد پنسیلوانیا، به چند سوال خبرنگاران پاسخ داد.

رئیس جمهوری آمریکا درباره جمهوری اسلامی گفت: «رفتار ایران با آمریکا خصمانه است. اگر جمهوری اسلامی علیه منافع ما اقدام کند، به شدت مقابله می کنیم.»

او گفت: «زمانی که آنها آماده باشند» او با ایران گفتگو خواهد کرد؛ اما فعلا هیچ گفتگویی در جریان نیست.

به نوشته رویترز این واکنش پس از موضعگیری مقام‌های تهران است که خواستار احترام به جای تهدید شده بودند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «درباره ایران باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد؛ اما آنها خیلی خصمانه رفتار کرده‌اند. آنها واقعا حامی شماره یک تروریسم بوده اند.»

پرزیدنت ترامپ افزود: «من فکر می کنم اگر ایران دست به کاری بزند، اشتباه خیلی بزرگی خواهد بود. اگر آنها کاری کنند، با نیرویی عظیم مواجه می‌شوند. اما ما هیچ نشانه‌ای مبنی بر این که آنها چنین کاری خواهند کرد، نداریم.»

او به رهبران ایران هشدار داد تا زمانی که برای مذاکره آماده نشده اند، خواستار گفتگو نشوند.

پرزیدنت ترامپ در روزهای اخیر بارها تاکید کرده است که قصد جنگ با ایران را ندارد و این به رفتار مقامات ایران بستگی دارد.

یکشنبه شب و تنها ساعتی بعد از اصابت یک فروند راکت کاتیوشا به نزدیکی سفارت ایالات متحده در بغداد، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داد: «اگر ایران قصد جنگ دارد، رسما کارش تمام است.»

پرزیدنت دونالد ترامپ یکشنبه غروب در توئیتر خود بدون اشاره به این راکت، نوشت: «هیچ وقت آمریکا را تهدید نکن!»

شامگاه یکشنبه ۲۹ اردیبهشت به وقت محلی عراق اعلام کرد که یک فروند راکت پرتاب شده به سمت منطقه به شدت محافظت شده «سبز» در بغداد، به نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرد.

ژنرال یحیی رسول، یکی از سخنگویان ارتش عراق، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این راکت کاتیوشا نزدیک بنای یادبود «سرباز گمنام» - در فاصله کمتر از یک مایلی (۱.۶ کیلومتری) سفارت آمریکا - فرود آمده است.

خبرنگاران آسوشیتدپرس در شرق دجله، نقطه مقابل منطقه سبز، می‌گویند که ابتدا صدای یک انفجار شنیدند و بعد از آن برای یک مدت کوتاه صدای آژیر خطر در پایتخت به صدا در آمد.

با این حال به گزارش خبرگزاری دولتی عراق، این حادثه تلفات جانی در بر نداشته است. سفارت ایالات متحده در بغداد نیز هنوز در این ارتباط اظهارنظر نکرده است.

طی هفته‌های اخیر تنش میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی در منطقه بالا گرفته است. مقام‌های ایالات متحده می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد خطر تهدیدهای ایران جدی‌تر از گذشته است.

با این حال پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه گفت که امیدوار است با ایران جنگ نشود.

در میانه اردیبهشت یک بار چهار کشتی در بندر فجیره امارات هدف خرابکاری قرار گرفتند و بعد به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله شد. برخلاف خرابکاری در بندر فجیره که هویت عاملان آن در حد گمانه زنی ماند، گروه حوثی های یمن که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند، مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان را بر عهده گرفتند.

آمریکا می‌گوید که جهت آمادگی برای واکنش در صورت حمله احتمالی ایران یا عوامل نیابتی آن به منافع آمریکا و متحدانش، اقدام به افزایش نیروهای رزمی دریایی و هوایی آمریکا در خلیج فارس کرده است. ایالات متحده با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به خاورمیانه، آرایش نظامی‌اش در منطقه را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی ایران برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی عنوان شده، تقویت کرده است.

علاوه بر این، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه پدافند موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود، به منطقه بازگردانده است.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ناو جنگی آمریکا از نزدیکی منطقه مورد مناقشه در دریای جنوبی چین عبور کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - نیروی دریایی ارتش ایالات متحده می گوید یکی از ناوهای جنگی اش در «دریای جنوبی چین» روز دوشنبه از نزدیکی منطقه مورد مشاجره بین چین و فیلیپین موسوم به «اسکاربورو شول» عبور کرده است.

کاپیتان کلی داس، سخنگوی ناوگان هفتم نیروی دریایی ایالات متحده، گفت: «یو اس اس پربل در فاصله حدود ۲۲ کیلومتری ساحل اسکاربورو حرکت کرد تا ادعاهای خارج از اندازه در دریانوردی را به چالش بکشد و دسترسی به آبراه های تحت حاکمیت قانون بین الملل را حفظ نماید.»

این دومین مانور آزادی دریانوردی ارتش ایالات متحده در منطقه در ماه گذشته است.

دریاسالار جان ریچاردسون، فرمانده عملیات دریایی ارتش ایالات متحده، روز چهارشنبه در یک کنفرانس امنیت بین المللی در سنگاپور گفت عملیات آزادی دریانوردی با شفافیت، تداوم و پیش بینی پذیری ادامه خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خانواده بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر در مقابل مجلس تجمع کردند

تجمع خانواده بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر مقابل مجلس

جمعی از خانواده‌های افراد بازداشت شده در روز جهانی کارگر با در دست گرفتن تصاویری از افراد بازداشت شده در مقابل مجلس تجمع اعتراضی برپا کردند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت خانواده و دوستان ناهید خداجو عضو هیئت مدیره «اتحادیه آزاد کارگران ایران» ، اعظم(نسرین) خضری جوادی و فرهاد شیخی با در دست گرفتن تصاویری از این افراد و در اعتراض به ادامه بازداشت آنها در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این تجمع بدنبال مراجعه هفته گذشته این خانواده ها و قول مساعد مجلس برای دیدار با نمایندگان صورت گرفت.

با گذشت نزدیک به سه هفته از روز جهانی کارگر، هشت نفر از شهروندان و فعالانی که در جریان تجمعات اعتراضی بازداشت شده بودند کماکان در زندان‌های اوین، قرچک و تهران بزرگ (فشافویه) در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

پیشتر سازمان دیدبان حقوق بشر با انتشار یک بیانیه از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست «حداقل هشت فعال و روزنامه‌نگار» بازداشت‌شده در جریان اعتراضات روز جهانی کارگر را بدون قید و شرط هر چه سریعتر آزاد کنند.

پس از این بازداشت‌ها، صفحه فارسی توئیتر وزارت خارجه آمریکا در پیامی از بازداشت فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر انتقاد کرد.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تعداد کشته‌شدگان کارخانه ذوب آهن «نگین البرز» به چهار نفر افزایش یافت

سوختگی کارگران کارخانه ذوب آهن «نگین البرز»

بر اثر حادثه سوختگی در کارخانه ذوب آهن «نگین البرز» واقع در شهرستان ابهر استان زنجان، چهار کارگر جان خود را از دست دادند.

به گزارش رسانه‌های داخل ایران، روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت سه کارگر حادثه دیده کارخانه ذوب آهن «نگین البرز» واقع در استان زنجان که روز ۲۳ اردیبهشت به دلیل نقص در یکی از دیگ‌های ذوب فولاد و پارگی زنجیر چرثقیل دچار سوختگی بالای ۸۰ درصد شدند و به بیمارستان شهید مطهری تهران منتقل شده بودند به علت صدمات وارده جان خود را از دست دادند.

بر اساس گزارش‌های موجود، اولین قربانی این حادثه کارگری ۲۷ ساله بود که در این حادثه دچار سوختگی ۸۰ درصد شد و در دم جان باخت.

علی حیدری فرماندار ابهر، که پیشتر نقص در یکی از دیگ‌های ذوب فولاد و پارگی زنجیر جرثقیل را علت این حادثه عنوان کرده بود گفت علت این حادثه در دست بررسی است و احتمال نقص در دستگاه انتقال فولاد وجود دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو نهاد حقوق بشری خواهان آزادی فوری مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی شدند

مریم اکبری‌منفرد، زندانی عقیدتی

دو سازمان «کمپین حقوق بشر ایران» و «عدالت برای ایران» در بیانیه‌ای مشترکی خواهان آزادی مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی که نزدیک به ۱۰ سال است در زندان به سر می‌برد شدند.

این دو سازمان حقوق بشری با انتشار این بیانیه مشترک اعلام کرده‌اند که ایران باید به زندانی کردن «بیرحمانه و غیرقانونی» مریم اکبری منفرد که باید در سال ۱۳۹۶ از زندان آزاد می‌شده، خاتمه دهد و او را فورا آزاد کند.

در این بیانیه آمده است که نه تنها اتهامات علیه مریم اکبری منفرد هرگز به اثبات نرسید، بلکه طبق قوانین جدید در ایران، محکومیت او باید خاتمه می‌یافت. او حتی اگر بر اساس اتهامات جدیدی دوباره محکوم می‌شد، دو سال پیش می‌توانست برای آزادی واجد شرایط باشد. اما دستگاه قضائی ایران از اجرای قانون در مورد او امتناع می‌کند.

خانم اکبری منفرد در دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت شد و به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق به ۱۵ سال زندان محکوم شده و از زمان بازداشت حق استفاده از مرخصی را نداشته است. بر اساس ماده ۵۸ قانون جدید هرگاه فردی به دلیل ارتکاب جرایم تعزیری به بیش از ۱۰ سال زندان محکوم شود، پس از طی کردن نیمی از دوران محکومیت برای آزادی مشروط واجد شرایط می‌شود.

سه خواهر و یک برادر مریم اکبری منفرد نیز در کشتار ۱۳۶۷ اعدام شده‌اند.

مریم اکبری منفرد پس از انتشار فایل صوتی آیت‌الله حسینعلی منتظری در تابستان سال ۹۵ که مربوط به دیدار آقای منتظری با اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» در سال ۱۳۶۷ بود، از زندان اوین شکایتی رسمی در دادسرای تهران ثبت کرد و خواهان تحقیق پیرامون جزئیات اعدام خواهر و برادرانش و اعلام محل دفن آنها شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: زمانی که ایران آماده باشد سراغ گفت‌‌وگو خواهد آمد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت و در پیامی دو قسمتی در توئیتر، گزارش‌هایی که می‌گوید آمریکا در پی برگزاری جلسه مذاکره با ایران است را رد کرده و گفت زمانی که ایران آماده باشد، سراغ گفت‌‌وگو خواهد آمد.

پرزیدنت ترامپ گفت: رسانه‌های جعلی بدون هیچ‌گونه آگاهی این طور گفته‌اند که ایالات متحده در پی برگزاری مذاکره‌ با ایران است. این گزارش‌ها نادرست است.

رئیس جمهوری آمریکا افزود:‌ ایران وقتی و اگر که آماده باشد، سراغ گفت‌وگو می‌آید. در وضعیت فعلی اقتصاد آن‌ها به گسست ادامه می‌دهد که برای مردم ایران خیلی بد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سناتور روبیو: پرزیدنت ترامپ نیروها را برای واکنش به خطر و تهدید ایران راهی منطقه کرده است

سناتور مارکو روبیو روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت و در پیامی در توئیتر گفت رئیس جمهوری آمریکا مشغول چیدن زمینه برای جنگ با ایران نیست ولی در مقابل رشته‌ تهدید‌های ایران، نیروها را برای واکنش نشان دادن، رهسپار کرده است.

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا گفت: بار دیگر لازم است تکرار شود که رئیس جمهوری آمریکا مشغول زمینه‌چینی برای جنگ با ایران نیست.

سناتور روبیو افزود: در مواجهه با جریانی مستمر و موثق ناشی از تهدید جدی از نیروهای نیابتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته نیروهای آمریکایی را راهی منطقه کند تا از آمریکایی‌ها دفاع کرده و به هر حمله‌ای، واکنش نشان دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فلسطینی‌ها نسبت به کنفرانس صلح به رهبری آمریکا ابراز تردید می کنند

محمد اشتیه، نخست وزیر دولت فلسطینی

بخش انگلیسی صدای آمریکا - محمد اشتیه، نخست وزیر دولت فلسطینی، نسبت به کنفرانس به رهبری آمریکا که قرار است ماه آینده در بحرین برگزار شود ابراز تردید می کند. کاخ سفید می گوید تمرکز این کنفرانس بر مزایای اقتصادی دستیابی به صلح با اسرائیل برای فلسطینیان است.

اشتیه روز دوشنبه در جلسه کابینه بر ضرورت رسیدن به توافق سیاسی با اسرائیل تاکید کرد که شماری از مسائل دیرین از جمله مرزها را حل کند ولی هیچکدام در دستور کار کنفرانس اقتصادی منامه قرار ندارد.

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت بحران مالی حال حاضر نتیجه به گفته او «جنگ اقتصادی» است که به فلسطینی ها تحمیل شده است و آن ها در برابر باج خواهی تسلیم نشده و حقوق شان را با پول عوض نمی کنند.

کاخ سفید عهده کرده است در هفته های آینده از یک طرح جدید صلح خاورمیانه پرده بردارد.

یک مقام ارشد کاخ سفید روز یکشنبه گفت این طرح مشوق سرمایه گذاری های چشمگیر در اقتصاد غزه است، اما این سرمایه گذاری ها مستلزم یک توافق آتش بس «با ثبات» است: «اما این فقط زمانی اتفاق می افتد که ما بتوانیم بعضی از مسائل سیاسی را حل کنیم. دو مساله به هم گره خورده اند. آینده ای واقعی وجود دارد که می تواند بسیار هیجان انگیز باشد، اما باید بر روی این مسائل سخت کار کنیم.»

انتظار می رود دولت، جامعه مدنی و رهبران تجاری در این کنفرانس سرمایه گذاری های اقتصادی بالقوه در منطقه را در صورت تحقق توافق صلح به بحث بگذارند.

استیو منوشن، وزیر دارایی ایالات متحده، در بیانیه ای اعلام کرد این کنفرانس «فرصت های جدید هیجان انگیزی را به فلسطینیان ارائه خواهد داد تا قابلیت های کامل خود را تشخیص بدهند».

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

عربستان و امارات شاهد عرضه کافی و افزایش ذخایر نفتی هستند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - عربستان سعودی و امارات متحده عربی، دو تولید کننده بزرگ نفت اوپک، می گویند عرضه نفت کافی بوده و ذخایر نفتی با وجود افت شدید تولید نفت ایران و ونزوئلا در حال افزایش است.

کشورهای تولید کننده نفت چگونگی ایجاد ثبات در بازار پر فراز و نشیب نفت را در میانه تنش فزاینده آمریکا و ایران در خلیج فارس که تهدیدی برای عرضه نفت در بازار جهانی است، در جده به بحث گذاشتند.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، در آغاز این جلسه به خبرنگاران گفت «ما شاهد بالا رفتن حجم انبارها هستیم و عرضه هم فراوان است».

فالح با اشاره به مازاد عرضه که قیمت نفت را در نیمه دوم سال به شدت پایین آورد، افزود: «هیچ کس از ما نمی خواهد دوباره شاهد بالا رفتن ناگهانی قیمت ها باشد. باید مراقب باشیم».

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات، گفت نیازی نیست از توافق اوپک با گروه کشورهای صادر کننده نفت برای کاهش ۱.۲ میلیون بشکه در روز برای حفظ قیمت ها دست بکشیم.

فالح در پایان این دیدار در یک کنفرانس خبری گفت اوپک و دیگر کشورها «بر سر ادامه آن چه برای ایجاد ثبات میان عرضه و تقاضا انجام گرفته است، اجماع نظر داشتند».

این جلسه چند روز پس از آن برگزار شد که چند نفتکش در ساحل امارات هدف حملات خرابکارانه قرار گرفت و حوثی ها با پهپاد به لوله های نفت در عربستان حمله کردند.

وزیر انرژی عربستان اطمینان خاطر داد که از لوله های نفت عربستان به خوبی حفاظت می شود.

ایران نماینده ای برای شرکت در این جلسه نفرستاده بود.

«آژانس بین المللی انرژی» هفته پیش از افت تولید نفت خام ایران از ۳.۹ میلیون بشکه به ۲.۶ میلیون بشکه در روز خبر داده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سناتور گراهام: واضح است که ایران در هفته‌های گذشته به خطوط لوله و کشتی‌ها حمله کرده است

سناتور لیندزی گراهام روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت و در پیامی در توئیتر خبر داد که از سوی جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید آخرین اطلاعات را دریافت کرده و گفته که واضح است ایران در هفته‌های گذشته به خطوط لوله و کشتی‌های دیگر کشورها حمله کرده است.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کارولینای جنوبی در این پیام گفت: آخرین اطلاعات را از مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مورد افزایش تنش‌ها با ایران دریافت کردم. واضح است که در هفته‌های گذشته ایران به خطوط لوله و کشتی‌های دیگر کشورها حمله کرده و شماری تهدیدها علیه منافع آمریکا در عراق ایجاد کرده است.

سناتور گراهام افزود: تقصیر فقط و فقط با ایرانی‌ها است و نه ایالات متحده و نه هیچ کشوری دیگر. اگر تهدید ایرانی‌ها علیه نیروها و منافع آمریکایی فعال شود، با واکنش نظامی مقاومت ناپذیر روبرو می‌شود.

لیندزی گراهام همچنین در پایان این پیام و با اشاره به پرزیدنت ترامپ گفت: ثابت قدم بمان آقای رئیس جمهور.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسکارلت جوهانسون با دوست پسرش نامزد کرد؛ پیوند یک ستاره سینما با یک کمدین تلویزیونی

اسکارلت جوهانسون و کالین جست در مراسم اکران نخست «انتقام جویان: پایان بازی» در لس آنجلس

«اسکارلت جوهانسون» ستاره سینما با «کالین جست» بازیگر و کمدین آمریکایی نامزد کرد.

کالین جست ۳۶ ساله، یکی از نویسنده ها و مجریان برنامه پربیننده تلویزیونی «پخش زنده شنبه شب» ( به انگلیسی Saturday Night Live) در شبکه ان‌بی‌سی است.

این دو پس از دو سال رابطه عاشقانه، نامزدی خود را اعلام کردند ولی تاریخ عروسی هنوز مشخص نیست.

این، سومین ازدواج اسکارلت جوهانسون و نخستین پیوند زناشویی «کالین جست» است.

خانم جوهانسون در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ از دومین همسرش «رومن دوریاک» طلاق گرفت. این دو، یک دختر چهار ساله به نام «رز» دارند.

اسکارلت جوهانسون به مدت دو سال نیز همسر «رایان رینولدز»، بازیگر و کمدین آمریکایی- کانادایی بود.

خانم جوهانسون در نوامبر سال ۲۰۱۷ رسما «کالین جست» را به عنوان دوست پسر خود معرفی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دلیل جولین مور برای حمایت از فیلمی درباره پرستاران بیماران مبتلا به ایدز: یک تجربه شخصی

جولین مور، جشنواره فیلم کن - ۱۶ مه ۲۰۱۹

جولین مور، بازیگر آمریکایی برنده اسکار به رویترز گفت که تجربه شخصی او در مراقبت از فردی که به بیماری ایدز مبتلا بود، موجب شد تا از فیلم مستند «۵ بی» (5B) حمایت کند؛ مستندی در مورد قهرمانان ستایش نشده ای که در سال های ۸۰ میلادی از بیماران مبتلا به ایدز مراقبت و پرستاری می کردند.

این فیلم که در هفته اول جشنواره فیلم کن اکران شد، داستان بخش «۵ بی» در بیمارستان جنرال سان فرانسیسکو را روایت می کند؛ اولین بخش مراقبت های ویژه در آمریکا که به بیماران مبتلا به ویروس «اچ آی وی» و بیماری ایدز اختصاص داده شده بود.

جولین مور ۵۸ ساله گفت که درست پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه یکی از دوستان عزیزش را به دلیل بیماری ایدز از دست داد.

وی گفت: «آخر های سال ۱۹۸۴ بود و یکی از دوستانم به مکزیک رفته بود. همه گفتند که آنفلوانزا گرفته – دو هفته بعد در گذشت و من شوکه شدم.»

این فیلم نشان می دهد که چطور یک گروه پرستار که متوجه افزایش مبتلایان به اچ آی وی و ایدز در سالهای ۱۹۸۰ شده بودند، یک مرکز نگهداری از آنها را تشکیل دادند. آن هم در دورانی که ایدز یک تابو بود و اغلب مردم به خاطر نداشتن اطلاعات کافی نسبت به این بیماری و راه های شیوع آن، از تماس و حتی در یک اتاق قرار گرفتن با بیماران مبتلا به ویروس اچ آی وی یا ایدز هراس داشتند.

این مستند در واقع از محبت، گذشت، و احترام این پرستارها در بخش «۵ بی» تقدیر می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اعتراض زنان به محدودیت های سقط جنین به جشنواره فیلم کن کشیده شد

دست اندرکاران مستند «بگذارید قانونی شود» محصول آرژانتین

پیش از نمایش مستند آرژانتینی پیرامون قوانین سقط جنین در هفتاد و دومین جشنواره بین المللی فیلم کن، شصت زن در محل برگزاری جشنواره جمع شدند تا از حق زنان برای سقط جنین دفاع کنند.

این زنان فیلمساز و فعال اجتماعی روی فرش قرمز کن رفتند و دستمال های سبزرنگی را که نماد این جنبش شده است بالا گرفتند.

مستند «اجازه دهید قانونی شود» که توسط «خوآن سولاناس» کارگردانی شده تلاش آرژانتین برای قانونی کردن سقط جنین را تصویر می کند.

سال گذشته، مجلس این کشور مصوبه ای را که برای قانونی شدن سقط جنین پیشنهاد شده بود رد کرد. این اقدام، اعتراض هایی را به دنبال داشت.

نسخه اصلاح شده این مصوبه قرار است در بیست و هشتم ماه مه (۸ خرداد) به مجلس نمایندگان آرژانتین ارائه شود.

در آمریکا نیز مسأله سقط جنین در هفته های اخیر بحث برانگیز شده است.

برخی از ایالتها از جمله کنتاکی، میسیسیپی، اوهایو و جورجیا ممنوعیت هایی را برای سقط جنین هنگام شنیده شدن ضربان قلب جنین تصویب کرده اند که می تواند در ششمین هفته بارداری اتفاق بیافتد.

«اوا لانگوریا» بازیگر آمریکایی در نشستی که تحت عنوان «زنان در سینما» در حاشیه جشنواره کن برگزار شد، گفت این چیزی است که اگر به آن توجه نشود بر زندگی همه مردم تأثیر خواهد گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ابوالفضل قدیانی: در دادگاه تحت فرمان «مستبد امروز ایران» خامنه‌ای، شرکت نمی‌کنم

ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی در ایران

ابوالفضل قدیانی فعال سیاسی در ایران که به انتقاد از علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی مشهور است، بار دیگر توسط نهادهای امنیتی احضار شده است.

وبسایت خبری کلمه روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت گزارش داد که ابوالفضل قدیانی فعال سیاسی و زندانی سابق که بار دیگر از سوی نهادهای امنیتی پرونده‌ای در شعبه دو بازپرسی اوین برای او باز شده اعلام کرده است، از آنجا که بازپرسی‌ها و دادگاه‌ها فرمایشی و غیر قانونی است در آنها شرکت نکرده و منتظر حکم جلب خواهد ماند.

آقای قدیانی در نامه سر گشاده‌ای که در این رابطه منتشر کرده نوشته است چند روز پیش احضاریه‌ای برای او در سامانه قوه‌ قضائیه برای حضور در شعبه ۲ بازپرسی شهید مقدس اوین ارسال شده که شماره پرونده نشان دهنده آن است که این پرونده در سال ۹۵ تشکیل و در سال ۹۸ به جریان افتاده و «روشن است که این بازپرسی فرمایشی مقدمه تشکیل دادگاه غیرقانونی انقلاب بوده که این دادگاه نیز تحت سیطره نیروهای امنیتی است و هر دو تحت فرمان کامل مستبد امروز ایران آقای خامنه‌ای است.»

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی اصلاح‌پذیر نیست آمده است: «علی خامنه‌ای به خوبی می‌داند که مشروعیت نظام استبدادی ولایت فقیه چنان فروریخته که در یک انتخابات آزاد به زحمت بتواند حتی ۱۰ درصد آرا عمومی را کسب کند. این تحلیل رفتن بدنه اجتماعی نظام را می‌توان در گسیل کردن نیروهای حشدالشعبی در «کمک به سیل‌زدگان» دید.»

آقای قدیانی ۷۴ ساله که از نزدیکان به میرحسین موسوی است اسفند ماه سال گذشته از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شد.

او در سال‌های اخیر بارها علیه خامنه‌ای موضع گیری کرد و گفته است او در حال سلطنت است. وی در یکی از نامه های علنی خود نوشت:‌ چرا استبداد در مصر و لیبی نامبارک و مذموم است و در ایران و سوریه ستودنی است؟

وی همچنین گفته بود: «آقای خامنه ای منفور، مطرود و مغضوب مردم ایران است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هدیه خارق العاده میلیاردر آمریکایی به دانشجویان در جشن فارغ التحصیلی

رابرت اسمیت در حال سخنرانی در مراسم فارغ التحصیلی دانشگاه »مورهاوس»، آتلانتا، جورجیا - ۱۹ مه ۲۰۱۹

۴۰۰ دانش آموخته کالج «مورهاوس» در آتلانتا، روز یکشنبه (۲۸ اردیبهشت)، در مراسم فارغ التحصیلی شان، یک هدیه خارق العاده و غیر منتظره دریافت کردند.

در جریان جشن فارغ التحصیلی، رابرت اسمیت، سرمایه گذار میلیاردر در حوزه تکنولوژی و از افراد برجسته و نیکوکار آتلانتا، پرداخت وام دانشجویی همه فارغ التحصیلان سال ۲۰۱۹ کالج مورهاوس، جمعا به ارزش ۴۰ میلیون دلار را تقبل کرد.

روبرت اسمیت در سخنرانی مراسم فارغ ‌التحصیلی گفت:
«من اطمینان دارم که شما همه تلاش تان را می کنید تا پیشاپیش جبران کرده و امکان مشابهی را، در آینده، برای خواهران و برادران فارغ التحصیل تان از مورهاوس فراهم کنید. زیرا ما امکان کافی برای حمایت از جامعه پیرامون مان و تحقق رویای آمریکایی آنها داریم.»

علاوه بر ۴۰ میلیون دلار هزینه پرداخت وام فارغ التحصیلان ۲۰۱۹ کالج مورهاوس، آقای اسمیت یک و نیم میلیون دلار دیگر نیز به کالج برای فراهم کردن امکانات بهتر آموزشی اهدا کرد.

اغلب دانشجویان مورهاوس، جوانان سیاه پوست هستند. مارتین لوتر کینگ، قهرمان جنبش حقوق مدنی نیز فارغ التحصیل مورهاوس بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین مرحله از برنامه صلح آمریکا برای اسرائیل و فلسطینی‌ها به زودی رونمایی می‌شود

جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ - آرشیو

کاخ سفيد می‌گوید نخستين مرحله از برنامه صلح اسرائيل - فلسطينی ماه آينده در کنفرانسی اقتصادی در بحرين رونمایی خواهد شد.

جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزيدنت ترامپ، روز يکشنبه ۲۹ اردیبهشت در بيانيه‌ای مشترک با دولت بحرين از برگزاری قريب‌الوقوع کنفرانس صلحی برای رفع بحران ميان اسرائيل و فلسطينی‌ها خبر داد که قرار است روز چهارم و پنجم تير ماه آينده در بحرين برگزار شود.

در این بیانیه آمده است که پيشرفت اقتصادی از طريق يک ديدگاه اقتصادی استوار و مصمم به دست می‌آيد، در صورتی که بتوان مسائل و اختلافات سياسی کليدی را حل کرد.

جرد کوشنر، دونالد ترامپ و جيسون گرين بلات، نماینده ویژه کاخ سفيد در خاورميانه از بيش از دو سال پيش در تلاش برای تدوين برنامه ای برای برقراری صلح ميان اسرائيل و فلسيينی‌ها هستند.

کاخ سفيد روز يکشنبه اعلام کرد محور اصلی اين برنامه حامل پيشنهاد راه حل‌های اقتصادی برای فلسطينی‌هاست.

مقام‌های کاخ سفيد می‌گويند اين برنامه چشم انداز روشنی از سرمايه‌گذاری‌های وسيع و اصلاحات زيرساختی در سرزمين‌های فلسطينی ارائه می دهد که هزينه آنها را قرار است کشورهای عربی تامين کنند.

با این حال به گفته مقام‌های کاخ سفيد کنفرانس ماه آينده در بحرين قرار نيست مسائل سياسی کليدی مانند مرزهای نهايی، وضعيت اورشليم، و سرنوشت پناهندگان فلسطينی و درخواست های امنيتی اسرائيل را پوشش دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه بریتانیا خطاب به ایران: عمیقا فکر کنید و عزم آمریکا را دست کم نگیرید

جرمی هانت،‌ وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت خطاب به مقامات ایران گفت: آمریکا به دنبال درگیری نیست، اما اگر منافع آمریکا مورد حمله قرار گیرد، آن‌ها تلافی خواهند کرد.

وزیر خارجه بریتانیا در حاشیه جلسه مجمع جهانی بهداشت در ژنو به خبرنگاران گفت: می خواهم به مقامات ایران بگویم؛ عزم آمریکا در وضعیت بوجود آمده را دست کم نگیرند. آمریکا به دنبال درگیری نیست. آنها به دنبال جنگ با ایران نیستند. اما اگر منافع آمریکا مورد حمله قرار گیرد، آنها تلافی خواهند کرد. این امری است که مقامات ایران باید عمیقا درباره آن فکر کنند.

یک روز پیشتر و ساعتی بعد از اصابت یک راکت کاتیوشا به نزدیکی سفارت ایالات متحده در بغداد رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داد: «اگر ایران قصد جنگ دارد، رسما کارش تمام است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حسن ممتاز، شهروند بهایی را با پابند و دستبند از بیمارستان به زندان برگرداندند

حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهایی زندانی

حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهایی زندانی که برای انجام آزمایشات پزشکی به بیمارستان خارج از زندان اوین منتقل شده بود، بدون تکمیل دوره درمان خود به زندان اوین بازگردانده شد.

به گزارش وبسایت حقوق بشر در ایران، حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهایی زندانی روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت به دلیل حال نامناسب جسمی به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شد. اما با وجود این که پزشک معالج در بیمارستان تاکید کرده بود او باید حداقل ۴۸ ساعت پس از انجام آنژیوگرافی تحت مراقبت‌های ویژه پزشکی باشد و به دلیل گرفتگی شدید عروق سریعا جهت استنت گذاری (فنر قلب) آماده شود، پیش از تکمیل درمان با دستبند و پابند به زندان اوین بازگردانده شد.

حسن ممتاز سروستانی، که به دلیل تدریس ادبیات فارسی به دانشجویان محروم از تحصیل بهایی در دانشگاه مجازی آذرماه سال ۹۳، از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به پنج سال زندان محکوم و در تاریخ ۷ دی‌ماه ۹۶ جهت گذراندن دوران محکومیت خود راهی زندان عادل آباد شیراز شده بود روز سه‌شنبه ۷ اسفندماه ۹۷، با آنکه محل زندگی خود و خانواده او شهر شیراز است به بهانه معالجه از زندان عادل آباد شیراز به زندان اوین منتقل شد.

مشاور ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور اقلیت‌های مذهبی در خاورمیانه، جنوب و مرکز آسیا، از تداوم آزار و اذیت اقلیت ها در ایران انتقاد کرده و خواستار آن شده که جمهوری اسلامی همه زندانیان عقیدتی را فورا آزاد کرده و به آزادی مذاهب احترام بگذارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: ونزوئلا لایق برخورداری از یک دولت صادق است

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت و در پیامی در توئیتر از اقدام پارلمان ملی ونزوئلا در تضمین پرداخت شرکت دولتی نفت و گاز تقدیر کرد و گفت ونزوئلا لایق داشتن یک دولت راستگو است.

وزیر خارجه آمریکا گفت: برای حفظ دارایی‌های ونزوئلا از دست طلبکاران مادورو، پارلمان ملی ۷۱ میلیون دلار تضیمن پرداخت را تصویب کرد.

آقای پمپئو افزود: چنین رفتار حاکمیت مسئولانه در تضاد مستقیم با فساد و ناتوانی رژیم مادورو است. ونزوئلا لایق داشتن یک دولت راستگو است.

ایالات متحده آمریکا و ۵۴ کشور جهان ریاست جمهوری موقت و مشروع خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دومین جلسه محاکمه هادی رضوی؛ پای خبرگزاری فارس به پرونده داماد وزیر باز شد

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی داماد وزیر کار و تعاون ایران و یکی از سرمایه‌گذاران سریال شهرزاد، در حالی برگزار شد که این‌بار پای خبرگزاری فارس رسانه نزدیک به سپاه نیز به پرونده باز شده است.

نماینده دادستان روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت در دومین جلسه این دادگاه درباره اتهامات سید هادی رضوی در پرونده بانک سرمایه گفت که او با پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه «بدون تودیع وثیقه» حدود ۱۰۷ میلیارد تومان را در سال ۹۱ تا ۹۴ از شبکه بانکی خارج و صرف «عیش و نوش»، سفرهای خارجی، خودروهای لوکس و ملک کرده است.

خبرگزاری ایسنا درباره جزییات این جلسه به نقل از نماینده دادستان نوشت‌ که «رضوی با پول معلمان و به اسم سرمایه گذاری، خودروهایی از قبیل سواری مازراتی، بنز اس.۵۰۰، ماشین سوزوکی، تویوتا لافور [رَو فور]، و موتور سیکلت ان [ام] وی اگوستا که قیمت آن به اندازه ده پراید از مدل ۵۰ میلیون تومانی است، خریداری کرده است و خبرهایی هست که او با تشریفاتی به خیابان می‌آمده است.»

نماینده دادستان در این جلسه خطاب به رضوی گفته است که «شاید ۸۰ میلیارد تومان برای شما چیزی نباشد اما درد بسیاری از مردم را درمان می‌کند، شما متهم کلان هستید.»

همچنین در این جلسه هادی رضوی در دفاعیات خود گفته است که «من یک کارآفرین هستم و با افتخار از خود دفاع می‌کنم.»

او در بخش دیگری از دفاعیاتش اتهام گرفتن تسهیلات برای تبلیغات در «خبرگزاری فارس» را تایید کرده و گفته است که «۲۵۰ میلیون تومان قرارداد او با این خبرگزاری به صورت ماهانه برای تبلیغات در ۱۰ باکس تبلیغاتی در صفحه اول بوده است و ۱۰ باکس تبلیغاتی در این خبرگزاری و در صفحه اول گذاشته شده که هر کدام قیمت خود را دارد، من قرارداد داشتم نه من دزدم و نه مدیرعامل آن خبرگزاری دزد بوده است.»

قرار است رسیدگی به این پرونده فردا سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت در دادگاه جرایم اقتصادی برگزار شود.

پرونده بانک سرمایه بیش از ۷۰ متهم دارد و پیش از این سه تن از متهمان پرونده بانک سرمایه یعنی«علی بخشایش» مدیرعامل سابق بانک سرمایه، «پرویز کاظمی» رئیس سابق هیئت مدیره این بانک و وزیر رفاه دولت نهم و «محمدرضا توسلی» عضو سابق هیئت مدیره بانک سرمایه به ۲۰ سال زندان، شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم شدند.

موضوع پرونده بانک سرمایه مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان است. پرونده فساد در این بانک در شرایطی است که فرهنگیان بازنشسته از سال گذشته تا کنون بارها برای گرفتن حقوق ضایع شده خود تجمع‌های اعتراضی برپا کرده‌اند.

پس از گرانی‌های اخیر، آمار پرونده‌های فساد اقتصادی که برخی متهمان آن نیز مقامات و افراد شناخته شده‌ هستند، در ایران افزایش یافته است.

چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفیر ایالات متحده در چین، به تبت سفر می‌کند

تری برنستاد سفیر ایالات متحده در چین، هفته جاری به تبت سفر خواهد کرد. این نخستین سفر از این دست از سال ۲۰۱۵ به این سو است.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی سفارت آمریکا در چین، ضمن اعلام این خبر، گفت این سفر فرصتی برای سفیر ایالات متحده در چین است تا «ضمن دیدار با رهبران محلی، از محدودیت‌های مذهبی و ایجاد مانع برای آموزش زبان و فرهنگ تبت» انتقاد کند.

در این سفر قرار است سفیر ایالات متحده با رهبران محلی و مقام‌های رسمی تبت دیدار و از مناطق فرهنگی این منطقه بازدید کند.

پاییز سال گذشته میلادی قانونی در آمریکا تصویب شود که براساس آن مقام‌های چینی که مانع سفر افراد خارجی به تبت شوند، قادر به دریافت ویزای آمریکا نخواهند بود.

سفر سفیر ایالات متحده در چین به تبت، هم‌زمان با افزایش تنش‌ها در روابط میان چین و آمریکا و جنگ تجاری میان دو کشور انجام می‌شود.

رئيس جمهوری جدید اوکراین پس از ادای سوگند مجلس این کشور را منحل کرد

به گزارش رویترز، ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری جدید اوکراین، امروز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه پس از مراسم ادای سوگند، اعلام کرد که پارلمان این کشور منحل و انتخابات زودهنگام در اوکراین برگزار خواهد شد.

انتخابات زودهنگام در اوکراین قرار است تا دو ماه دیگر برگزار شود.

زلنسکی خطاب به نمایندگان پارلمان اوکراین گفت که در دو ماه باقی‌مانده تا انتخابات، مصونیت قضایی نمایندگان را لغو کنند و قوانینی تصویب کنند که مانع ثروت‌اندوزی مقام‌های دولتی شود.

رئيس جمهوری جدید اوکراین همچنین گفته است که اولویت او توافق آتش‌بس با روسیه در مناطق شرقی این کشور است. به گفته او مذاکره با روسیه تنها زمانی رخ خواهد داد که این کشور از اشغال مناطق شرقی اوکراین دست کشیده و اسیران جنگی را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دستور بازداشت ۲۴۹ کارمند وزارت خارجه ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتا صادر شد

عکس از آرشیو

مقام‌های ترکیه دستور بازداشت ۲۴۹ عضو وزارت خارجه این کشور را به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام تابستان سال ۲۰۱۶صادر کرده‌اند.

به گزارش رویترز، دفتر دادستانی آنکارا اعلام کرده است که دستور بازداشت ۲۴۹ تن از اعضای وزارت خارجه ترکیه را صادر کرده است. به گفته او تاکنون ۷۸ تن بازداشت شده‌اند.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن را به طراحی و دست داشتن در این کودتا متهم می‌کند و بارها از دولت ایالات متحده خواسته است او را به ترکیه بازگرداند.

گولن یک روحانی ترک است که از سال ۱۹۹۹ در تبعید و در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند. او هر گونه ارتباط با کودتا در ترکیه را رد می‌کند.

ترکیه تابستان سال ۹۵ شاهد کودتایی علیه دولت رجب طیب اردوغان بود که شکست خورد. در این کودتا نزدیک به ۲۵۰ تن کشته شدند، بیش از ۷۷ هزار نفر در انتظار صدور حکم هستند و نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر هم از کار برکنار شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شورش زندانیان عضو داعش در زندانی در تاجیکستان باعث مرگ دست‌کم ۳۲ نفر شد

در جریان شورش زندانیان عضو گروه داعش در یک زندان در کشور تاجیکستان، ۳ گارد زندان و ۲۹ زندانی کشته شدند.

به گزارش رویترز، وزیر دادگستری تاجیکتان اعلام کرد که زندانیان عضو گروه داعش،‌ با استفاده از چاقو سه گارد زندان و پنج زندانی را کشتند.

در جریان این شورش، ماموران امنیتی ۲۴ زندانی عضو داعش را کشتند و کنترل زندان را در دست گرفتند. این زندان، ۱۵۰۰ زندانی دارد.

گروه دولت اسلامی (داعش) پاییز سال گذشته هم مسئولیت شورش در یک زندان دیگر تاجیکستان را هم به عهده گرفته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در پی سیلاب‌های اخیر ۲۹ روستای لرستان باید جابه‌جا شوند

پس از وقوع سیلاب ویرانگر در استان‌های مختلف ایران، یک مقام بنیادمسکن می‌گوید که ۲۹ روستای استان لرستان نیازمند جابه جایی هستند.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت به نقل از هادی جعفری، معاون بنیاد مسکن لرستان با اعلام این خبر نوشت که تاکنون در ۱۷ روستا تامین زمین موردنیاز از محل اراضی ملی و توافق با مالکین انجام شده است.

پیش از این فرماندار پلدختر گفته بود که براثر سیل پلدختر در استان لرستان ۱۵روستای این شهرستان ۱۰۰ درصد زیر آب رفته است.

سیلاب های اخیر در ایران از اواخر اسفند سال ۹۷ آغاز شده و تا کنون خسارات سنگینی را به استان‌های درگیر سیلاب وارد کرده و دست‌کم ۷۶ کشته بر جای گذاشته است.

استان لرستان از جمله استان‌هایی است که در این سیلاب ها خسارات سنگینی به تاسیسات شهری، روستایی، زمین‌های کشاورزی و خانه‌های آن وارد شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گوگل استفاده از خدمات خود را برای دارندگان گوشی هواوی محدود کرد

شرکت گوگل اعلام کرد برخی تجارت‌های خود با هواوی را که نیازمند انتقال سخت‌افزار، نرم‌افزار یا سرویس‌های فنی است، تعلیق می‌کند.

رویترز به نقل از منبعی نوشت که این محدویت‌ها پس از اعلام فرمان اضطراری دونالد ترامپ و منع معامله با شرکت‌هایی که امنیت ملی ایالات متحده را تهدید می‌کنند، اعمال شد.

هواوی با وجود محدودیت‌های وضع شده، می‌‌تواند از یک سیستم عامل اندروید با منابع باز (اوپن سورس) استفاده کند.

با تصمیم گوگل، گوشی‌های جدید شرکت هواوی امکان استفاده از برخی خدمات شرکت گوگل چون یوتیوب، جی‌میل یا گوگل پلی‌استور را نخواهند داشت.

یک سخنگوی گوگل به رویترز گفت دارندگان گوشی هواوی در حال حاضر می‌توانند اپلیکیشن‌های خود را به روز کنند و قادر به استفاده از «گوگل اپس» و «گوگل پلی» خواهند بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کلیات طرح «تشدید مجازات اسیدپاشی» با مجازات «اعدام» تصویب شد

در حالی که یک سوم اعدام‌های جهان در ایران صورت می گیرد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طرح تشدید مجازات اسیدپاشی، مجازات اعدام را گنجاندند و کلیات این طرح را تصویب کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در جلسه علنی کلیات این طراح را با ۲۰۶ رای موافق و ۴ رای مخالف و ۳ رای ممتنع تصویب کردند.

در طرح تشدید مجازات اسیدپاشی «اعدام» یکی از مجازات های اسیدپاشی در نظر گرفته شده است.

فاطمه حسینی نماینده مجلس درباره جزییات این طرح به ایسنا گفته است که در موضوع تشدید مجازات اسیدپاشی، علاوه بر «قصاص نفس یا عضو»، با توجه به میزان دیه اعضای بدن، حبس های تعزیری درجه ۱ تا ۴ پیش بینی شده است.

در نظر گرفتن مجازات اعدام در این طرح در شرایطی است که قربانیان اسیدپاشی گفته‌اند که خواسته‌شان اعدام نیست.

مرضیه ابراهیمی، یکی از قربانیان اسیدپاشی در اصفهان،گفته است که آن‌ها خواهان «توقف چرخه خشونت» هستند نه اعدام.

براساس گزارش سازمان عفو بین الملل در سال گذشته میلادی در مجموع ۲۵۳ مورد اعدام در ایران اجرا شده که بیش از یک سوم کل اعدام‌های ثبت شده در جهان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک دار و دسته تبهکار دست‌کم یازده نفر را در یک میکده در شمال برزیل کشت

نیروهای پلیس پس از تیراندازی در مقابل محل میکده حضور یافتند.

در حمله یک دار و دسته تبهکار به یک میکده در شمال کشور برزیل، دست‌کم یازده نفر کشته شدند.

آسوشیتدپرس بامداد دوشنبه ۳۰ اردیبهشت به نقل از مقام‌های محلی شهر بِلِم در ایالت پارا در شمال برزیل نوشت که افراد مسلح به این میکده حمله کرده و به سمت مردم تیراندازی کردند.

به گفته پلیس مهاجمان که هفت نفر بودند پنج مرد و شش زن را به قتل رساندند.

در ماه مارس دولت برزیل نیروهای گارد ملی را به این شهر فرستاده بود تا برای مدت نود روز امنیت را در شهر بهبود بخشند.

برزیل در سال ۲۰۱۷ شاهد ۶۴ هزار فقره قتل بود که هفتاد درصد آنها توسط سلاح گرم انجام شده بود.

ریو دو ژانیرو، دومین شهر بزرگ برزیل، و حومه آن تنها در صد روز نخست امسال صحنه ۲۳۰۰ فقره تیراندازی بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG