لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۲

چکش ریاست مجلس نمایندگان آمریکا، نشان دموکراسی


چکش ریاست مجلس نمایندگان آمریکا، نشان دموکراسی
چکش ریاست مجلس نمایندگان آمریکا، نشان دموکراسی

روز چهارشنبه «جان بی ینر» نماینده جمهوری خواه ایالت اوهایو در یک فضای جدید سیاسی به ریاست مجلس نمایندگان کنگره آمریکا انتخاب شد، انتخابی که نتیجه آن از پیش مشخص بود.

وی که شصت و یکمین رئیس مجلس نمایندگان آمریکاست، باید در چهارچوب پایتختی که دچار تفرقه شده و محافظه کارانی که در پی دوباره شکل دادن به واشنگتن هستند؛ عمل کند.

جمهوری خواهان که کنترل یک صد و دوازدهمین دوره مجلس نمایندگان را در دست گرفته اند؛ چند برنامه مهم از جمله موارد زیر را در دست اقدام فوری قرار خواهند داد:

لغو قانون بیمه های درمانی در هفته آینده که تصویب آن مهم ترین برنامه سیاست داخلی پرزیدنت اوباما بود.

تقلیل پنج در صد از بودجه مجموعه مخارج کنگره و برگرداندن بودجه فدرال به بودجه سال ٢٠٠٨ میلادی برای کم کردن بدهی های دولت فدرال.

نانسی پلوسی نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا و رئیس پیشین مجلس نمایندگان پیش از دادن چکش ریاست مجلس به رئیس جدید در جمع خبرنگاران گفت «من برای آنان آرزوی موفقیت می کنم». چکشی که خانم پلوسی آن را «بزرگ ترین نشان دموکراسی» خواند.

اجرای مراسم گشایش مجلس نمایندگان برای نخستین بار بطور زنده در فیس بوک نیز مشاهده شد.

«جان بی ینر» رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا که سومین نفر در رده ریاست جمهوری آمریکاست، گفت: اینجا خانه مردم است.

در همین حال وی با چالش تحت کنترل در آوردن شوق، حرارت و تعصب تی پارتی روبروست، جنبش سیاسی جدیدی که روز بروز بیشتر جا افتاده است. بیشتر مردم بر این باورند که واشنگتن محلی است که قوانین در آن به ثمر میرسد.

یکی از نمایندگان مجلس لایحه ای را تقدیم مجلس می کند، لایحه ای که گاه با تشویق و گاه با مخالفت شدید سایر نمایندگان روبرو می شود. لایحه ای که نمایندگان به تصویب یا رد آن باید تصمیم بگیرند.

اما در واقع یک شبکه پیچیده قوانین و مقررات مجلس نمایندگان را بطور قابل ملاحظه ای از مجلس سنا متفاوت می کند؛ این شبکه پیچیده معلوم میکند که چه کسی باید در باره آن لایحه سخن بگوید، وقت آنرا تنظیم می کند و همچنین مشخص میکند که چگونه باید مواردی به آن اضافه کرد یا چگونه آنرا شکل داد.

به عبارت ساده تر، وقتی که لایحه ای به مجلس نمایندگان می رسد، قوانین موجود همان اندازه اهمیت دارند که در بازی بیس بال حائز اهمیت هستند تنها کمی نرم تر و قابل انعطاف تر.

گفته می شود که رئیس جدید مجلس نمایندگان تغییراتی را در این رشته قوانین و مقررات خواهد داد، رسمی که هر یک از رؤسای جدید بیش و کم آنرا اعمال می کنند.

جان بی ینر رئیس جدید مجلس نمایندگان در همان حالی که باید حزب اکثریت جمهوری خواه را تقویت کند، باید با رئیس جمهوری دموکرات آمریکا نیز کار کند.

رئیس جمهوری ای که ماه ها پیش از برگزاری انتخابات میان دوره ای آمریکا در ماه نوامبر گذشته که به باخت حزب وی انجامید؛ سخنانی را که نشان دهنده مخالفت بود درباره بی ینر برزبان آورد. سخنانی که با پاسخ رئیس فعلی امروز مجلس نمایندگان و نماینده مجلس آن روز روبرو شد.

XS
SM
MD
LG