لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۷

لاورف: ايران بايد به درخواست های آژانس بين المللی انرژی اتمی پاسخ دهد


لاورف: ايران بايد به درخواست های آژانس بين المللی انرژی اتمی پاسخ دهد
لاورف: ايران بايد به درخواست های آژانس بين المللی انرژی اتمی پاسخ دهد

جمهوری اسلامی ايران در کار نظارت بر برنامه هسته ای خود، مانع ايجاد ميکند. اين بخشی از آخرين گزراش آژانس بين المللی انرژی اتمی درباره فعاليتهای اتمی ايران است که دوشنبه منتشر شد. در همين حال مقامات جمهوری اسلامی در واکنش اين گزارش را نامتعادل خوانده اند.

دوشنبه يوکيا آمانو، مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی، درآخرين گزارش آژانس ميگويد ايران از برآورد تقاضاهای ديرين بازرسان آژانس سرباز زده وبا مخالفتهای مکرر با بازرسان تعيين شده در کار بازرسی اخلال ايجاد کرده است و مصراً از ايران خواسته است که به سؤالات مربوط به ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی خود، پاسخ دهد.

جمهوری اسلامی در ماه ژونُن از ورود دو بازرس ورزيده اتمی آژانس اتمی سازمان ملل به ايران ممانعت کرد و مقامات جمهوری اسلامی دليل آن را گزارشهای دروغ و نادرست آژانس بيان کرده و آنها را متهم کردند که بعضی از وسايل اتمی ناپديد شده است. آژانس بين المللی انرژی اتمی اين انتقادها را رد کرد.

گرچه آژانس ميگويد ايران حق رد بعضی از بازرسان را داراست اما در گزارش خود می افزايد «آژانس اساساً ادعای جمهوری اسلامی ايران در مورد بازرسان را که آن دولت از آن طريق سعی در توجيه مخالفت خود دارد، رد ميکند.» همچنين آژانس رد مکرر بازرسان پرتجربه مأمور شده و جلوگيری از روند بازرسی و منحرف ساختن توانايی آژانس را در تأمين ابزار امنيتی تأسيسات، مورد انتقاد قرار داد.

يوکيا آمانو در گزارش خود ميگويد «از اوت ۲۰۰۸ جمهوری اسلامی ايران از صحبت در مورد مسايل حل نشده با آژانس سرباز زده است وحاضر به اراِيه هيچگونه اطلاعات و دسترسی به اماکن و افراد لازم برای رفع نگرانيهای آژانس، نشده است.»

گزارش آژانس مصراً از مقامات ايران خواسته است که با آژانس برای گفتگو در باره مسايل حل نشده بنشينند و اجازه بازرسی محلهای مربوط و دسترسی به تأسيسات و مدارک مورد نياز و مصاحبه با مقامات مربوط را بی درنگ فراهم سازند.

اما مقامات جمهوری اسلامی از جمله علی اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس، در واکنش، گزارش روز دوشنبه آژانس درمورد اتهامات ممانعتهای گزينشی و ارعاب بازرسان آژانس را از جانب تهران، نامتعادل خوانده و تکذيب کردند. رامين مهمان پرست سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در سخنانی گفت درگزارش برای بيستمين بار بر اينکه انحرافی در فعاليتهای هسته ای تهران مشاهده نشده است، تأکيد بعمل آمده است.

از سوی ديگر وزير خارجه روسيه در پاريس گفت ايران بايد به درخواست های آژانس بين المللی انرژی اتمی پاسخ دهد. سرگئی لاورف پس از ديدار با همتای فرانسوی خود، برنارد کوشنر، در يک کنفرانس خبری گفت آژانس بايد به فعاليت های خود در ايران ادامه دهد.

پکن نيز از ايران خواستار همکاری کامل با آژانس بين المللی انرژی اتمی شد.

سخنگوی وزارت خارجه چين می گويد اين همکاری برای جلب اعتماد جامعه جهانی نسبت به ماهيت صلح آميز برنامه هسته ای ايران، ضروری است.

جيانگ يو در کنفرانس خبری وزارت خارجه چين همچنين ابراز اميدواری کرد طرفين مذاکرات هسته ای ايران با تقويت تلاش های ديپلماتيک، هر چه سريعتر مذاکرات را برای يافتن راه حلی بلند مدت و مناسب برای برنامه هسته ای ايران، از سر بگيرند.

XS
SM
MD
LG