لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

توافق دولت یمن و حوثی‌ها بر سر مبادله بیش از هزار اسیر


مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن (عکس از آرشیو)
مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن (عکس از آرشیو)

دولت قانونی یمن و شورشیان حوثی روز یکشنبه ششم مهر ماه برای تبادل بیش از هزار اسیر به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل متحد، اعلام کرد که دولت قانونی یمن که از حمایت بین‌المللی برخوردار است و شورشیان حوثی توانستند بر سر مبادله یک فهرست ۱۰۸۱ نفره از اسیران به توافق برسند.

مارتین گریفیث در نشست خبری مشترک با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در سوئیس ابراز امیدواری کرد توافق امروز دو طرف را برای حل اختلاف و برقراری آتش‌‌بس تشویق کند.

این توافق در پی مذاکرات نمایندگان دو طرف در روستایی در شمال ژنو، که از ۲۸ شهریور ماه آغاز شده بود، حاصل شد.

عربستان سعودی و متحدانش چندین سال است که در یمن با حوثی‌ها درگیر جنگ هستند. به گفته سازمان ملل متحد، این جنگ بدترین بحران انسانی حاضر در جهان را رقم زده است.

دولت پرزیدنت ترامپ تاکنون بارها نسبت به نقش مخرب رژیم ایران در برافروختن و شعله‌ور ماندن آتش درگیری‌ها در منطقه، از جمله کمک به شورشیان حوثی در جنگ مرگبار چندساله یمن، هشدار داده و رژیم ایران را مسئول نقض قطعنامه‌های شورای امنیت و تهیه تسلیحات هوشمند، موشک‌های بالستیک، و پهپادها برای حوثی‌ها با هدف بی ثبات کردن امنیت منطقه دانسته است. آمریکا تاکید کرده است که برداشته شدن تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه رژیم موجب تشدید فعالیت‌‌های شریرانه رژیم ایران در خاورمیانه و جهان خواهد شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای که شامگاه شنبه ۲۹ شهریور برای اعلام بازگشت تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران منتشر شد، نوشته است: «دولت پرزیدنت ترامپ همواره درک کرده است که بزرگترین تهدید علیه صلح در خاورمیانه از سوی رژیم جمهوری اسلامی ایران می‌آید؛ [رژیمی] که اقدامات خشونت‌بارش برای گسترش انقلاب هزاران تن را به کشتن داده و زندگی میلیون‌ها انسان بی‌گناه را به فروپاشی کشانده است.»

XS
SM
MD
LG