لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۳

چرا آمریکایی‌ها روز کارگر را در ماه سپتامبر جشن می‌گیرند


کارگران اتحادیه خودروسازان در راهپیمایی روز کارگر در شهر دیترویت در ایالت میشیگان. ۲ سپتامبر ۲۰۱۹
کارگران اتحادیه خودروسازان در راهپیمایی روز کارگر در شهر دیترویت در ایالت میشیگان. ۲ سپتامبر ۲۰۱۹

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ «روز کارگر» یک روز تعطیل ملی برای قدردانی از کارگران و مشارکت آنها در اقتصاد ایالات متحده است. بسیاری از آمریکایی‌ها این روز را به عنوان روز پایان تابستان جشن می‌گیرند. این روز همچنین ریشه در جنبش کارگری اواخر قرن نوزدهم دارد.

برگزاری این تعطیلات چگونه آغاز شد؟

«انقلاب صنعتی» طی اواخر قرن نوزدهم در اوج خود بود و بسیاری از آمریکایی‌ها هفت روز هفته، ۱۲ ساعت در روز، در شرایطی سخت برای دستمزدی کم کار می‌کردند. حتی کودکان هم در کارخانه‌ها مشغول کار بودند. عملا هیچ صاحب‌کاری برای کارگران مرخصی استعلاجی، مرخصی سالانه با حقوق، یا مزایای بهداشت و سلامت قائل نبود.

کارگران با سازماندهی بیشتر در اتحادیه‌های کارگری اعتراض به شرایط بد و ناامن محیط کار را آغاز کرده و برای مزایای بیشتر رایزنی کردند. به رسمیت شناختن روز کارگر به عنوان یک تعطیلات رسمی در سطح دولت های ایالتی آغاز شد که یک به یک قوانینی را به این منظور تصویب کردند. کنگره ایالات متحده در ۲۸ ژوئن سال ۱۸۹۴، اولین دوشنبه ماه سپتامبر را «روز کارگر» و تعطیلات فدرال اعلام کرد.

روز کارگر و روز مه چه تفاوتی دارند؟

«روز کارگر» و «روز جهانی کارگر» یا «روز مه» هر دو برای قدردانی از کارگران تعیین شده است.

در ماه مه سال ۱۸۸۶، یک تظاهرات کارگری در «میدان هی مارکت» در شهر شیکاگو با درخواست هشت ساعت کار در روز آغاز شد. انفجار یک بمب در این اعتراضات منجر به کشته شدن هفت افسر پلیس و چهار غیرنظامی شد. از آن پس آن روز به مناسبتی برای یک تظاهرات سالانه در سراسر جهان بدل شد.

چرا آمریکایی روز مه را جشن نمی‌گیرند؟

پس از ماجرای «هی مارکت»، یک جنبش قوی ضد اتحادیه‌ها در ایالات متحده پا گرفت. طی سال ها «روز مه» بیشتر رویدادی مربوط به جریان سیاسی چپ افراطی تعبیر می شد، در حالی که «روز کارگر» در ماه سپتامبر از سوی شمار فزاینده ای از ایالت ها و شهرداری ها به رسمیت شناخته شد. وقتی ایالات متحده به طور جدی تصمیم گرفت یک روز ملی را برای کارگران تعیین کند، گرور کلیولند، رئیس جمهوری وقت آمریکا، که نمی‌خواست روز مه را به دلیل ارتباطش با بمبگذاری هی مارکت انتخاب کند، روز دیگر در ماه سپتامبر را برگزید.

آمریکایی ها در روز کارگر چه می‌کنند؟

تعطیلات روز کارگر پایان تابستان را رقم می‌زند و بسیاری از آمریکایی ها از سه روز تعطیلات پایان هفته برای آخرین سفر تابستانی به پارک های ملی و سواحل دریاها استفاده می کنند یا با اعضای خانواده و دوستان در حیاط خانه ها پخت و پز می کنند. این آخر هفته همچنین فرصتی برای خرید وسایل خانه، لباس و لوازم مدرسه با تخفیف ویژه است.

آیا همه آمریکایی ها در این روز تعطیل هستند؟

کارکنان ادارات فدرال و بیشتر کارکنان شرکت ها در این روز تعطیل هستند. با این وجود، بسیاری در بخش های خرده فروشی، حمل و نقل، و رستوران ها همچنان کار می کنند و بعضی ساعاتی طولانی تر از روزهای عادی کار می کنند.

جنبش کارگری کنونی

اتحادیه های کارگری ایالات متحده در سال های اخیر شاهد کاهش شمار اعضای خود بوده اند. جهانی شدن اقتصاد باعث تغییر کارهای معمول در ایالات متحده شده است و اکنون بسیاری از اعضای اتحادیه برای دولت های محلی، ایالتی، و فدرال به کارهای اداری مشغول هستند.

XS
SM
MD
LG