لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۰

تیم پژوهشی سازمان بهداشت جهانی: بعید است ویروس کرونا از آزمایشگاهی در چین به بیرون راه یافته باشد


ماریون کوپمانس (راست) و پیتر بن امبارک (وسط)، دانشمندان تیم پژوهشی سازمان بهداشت جهانی، با همکاران چینی خود وداع می‌کنند - ۹ فوریه ۲۰۲۱
ماریون کوپمانس (راست) و پیتر بن امبارک (وسط)، دانشمندان تیم پژوهشی سازمان بهداشت جهانی، با همکاران چینی خود وداع می‌کنند - ۹ فوریه ۲۰۲۱

یک تیم پژوهشی متشکل از دانشمندان بین‌المللی و چینی که به دنبال یافتن منشاء اصلی کووید۱۹ هستند، روز سه شنبه ۲۱ بهمن اعلام کرد که ویروس کرونا ظاهراً از یک حیوان به انسان منتقل شده است، و این فرضیه که ویروس کرونا از یک آزمایشگاه در چین به بیرون راه یافته، بعید به نظر می‌رسد.

به گزارش آسوشیتدپرس، بن امبارک، رهبر این گروه پژوهشی، در پایان بازدید چهار هفته‌ای از شهر ووهان، در یک کنفرانس خبری گفت، بازدید کارشناسان سازمان بهداشت جهانی از ووهان چین - شهری که اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در آن کشف شد - تغییر چندانی در آن چه که در ابتدای همه‌گیری می‌دانستند، ایجاد نکرد، ولی بررسی آنها بدون شک «به جزئیات موضوع افزود.»

انستیتوی ویروس‌شناسی ووهان نمونه‌های بسیاری از انواع ویروس ها را در آزمایشگاه‌های خود جمع‌آوری کرده است. این امر موجب شده که ادعاهایی مبنی بر این که این سازمان، خواه به طور عمدی یا به صورت تصافی، منشاء اصلی شیوع ویروس کرونای نوپدید بوده است، به وجود بیاید.

آقای امبارک، کارشناس بهداشت غذایی و بیماری حیوانات در سازمان بهداشت جهانی، گفت، متخصصان اکنون احتمال به بیرون راه یافتن ویروس را بعید می‌دانند و در پژوهش های آینده، دیگر بررسی و پژوهش در مورد آن به عنوان یکی از راه‌های شیوع ویروس کرونا را توصیه نخواهند کرد.

وی گفت، یافته‌های اولیه نشان می دهد که به احتمال زیاد مسیر شیوع ویروس از خفاش به یک حیوان دیگر و سپس انتقال به انسان بوده است. وی همچنین گفت که برای مطمئن شدن از درستی این فرضیه، مطالعات و تحقیقات بیشتری لازم است.

XS
SM
MD
LG