لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

سازمان بهداشت جهانی از واکسن «استرازنکا» حمایت می‌کند


واکسن استرازنکا (عکس از آرشیو)
واکسن استرازنکا (عکس از آرشیو)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سازمان بهداشت جهانی روز جمعه ضمن تصویب واکسن کووید۱۹ «جانسون اند جانسون» برای استفاده اضطراری، از واکسن استرازنکا - که استفاده از آن در برخی کشورها به تعلیق در آمده بود - قویاً حمایت کرد.

ماگارت هریس، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی، در یک جلسه خبری مجازی که در شهر ژنو برگزار شد، واکسن استرازنکا را «عالی» توصیف کرد و گفت: «ما باید به استفاده از این واکسن ادامه دهیم.»

تأیید واکسن استرازنکا توسط سازمان بهداشت جهانی پس از آن روی داد که تایلند، بلغارستان، و جمهوری دموکراتیک کنگو نیز همانند شمار زیادی از کشورهای اروپایی استفاده از واکسن استرازنکا را به دلیل لخته شدن خون دریافت‌کنندگان این واکسن، تعلیق کرده بود. هرچند شرکت داروسازی استرازنکا در پاسخ به این ادعاها گفت که «هیچ شواهدی مبنی بر افزایش خطر [لخته شدن خون] وجود ندارد.»

آژانس دارویی اروپا، یک نهاد وابسته به اتحادیه اروپا که نظارت بر محصولات پزشکی را بر عهده دارد، در بیانیه‌ای گفت که «مزایای واکسن استرازنکا بیشتر از خطرات آن است و در حالی که تحقیقات بر روی موارد ترمبو‌ آمبولی وریدی در دست انجام است، واکسیناسیون می تواند ادامه داشته باشد. ترمبو آمبولی وریدی لخته شدن خون در سیاهرگ است که می تواند در بدن حرکت کند و به بافت شش‌ها و مغز راه یافته و به آنها آسیب برساند.

سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر سه واکسن کووید۱۹ شرکت‌های جانسون اند جانسون، استرازنکا، و فایزر-بایو ان تک را برای مصرف اضطراری جهانی تایید کرده است.

XS
SM
MD
LG