لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

نماینده ویژه سازمان بهداشت جهانی نسبت به احتمال بروز موج سوم کرونا در اروپا هشدار داد


دیوید نابارو، نماینده ویژه سازمان بهداشت جهانی در مبارزه با کووید۱۹
دیوید نابارو، نماینده ویژه سازمان بهداشت جهانی در مبارزه با کووید۱۹

نماینده ویژه سازمان بهداشت جهانی در مبارزه با کووید۱۹ پیش‌بینی کرد، اگر دولت‌ها آن چه او ناکامی در انجام کارهای لازم برای پیشگیری از موج دوم خواند را تکرار کنند، موج سوم کووید اوایل سال ۲۰۲۱ اروپا را فرا می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیوید نابارو در مصاحبه با روزنامه‌های سوئیسی گفت: «آنها پس از آن که توانستند موج اول را تحت کنترل در آورند، زیربناهای لازم را در ماه‌های تابستان ایجاد نکردند.»

این شهروند بریتانیایی که در سال ۲۰۱۷ نتوانست به مقام مدیرکلی سازمان جهانی بهداشت برسد افزود: «حالا ما موج دوم را داریم. اگر آنها زیرساخت‌های لازم را بنا نکنند، ما اوایل سال آینده [میلادی] موج سوم را خواهیم داشت.»

نرخ ابتلا به کووید۱۹ در اروپا که پیشتر اندکی کاهش یافته بود، اخیراً دوباره اوج گرفته است. آلمان و فرانسه روز شنبه در مجموع شاهد افزایش ۳۳ هزار نفری شمار مبتلایان بودند و هزاران مورد ابتلای جدید روزانه هم در سوئیس و اتریش گزارش شده است.

آقای نابارو در عین حال واکنش برخی کشورهای آسیایی مانند کره جنوبی را، که اکنون نرخ ابتلا در آنها پایین است، ستود و گفت: «مردم به طور کامل مشارکت داشتند. آنها رفتارهایی کردند که کار را برای ویروس دشوار کرد.»

نماینده ویژه سازمان بهداشت جهانی گفت که آسیا محدودیت‌ها را به شکل زودرس و پیش از زمان مقتضی کاهش نداد. وی با «ناقص» خواندن واکنش اروپا تاکید کرد: «شما باید آن قدر صبر کنید تا تعداد موارد کم شود و کم بماند.»

XS
SM
MD
LG