لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

سازمان بهداشت جهانی: مزایای واکسن استرازنکا بر خطرات آن می‌چربد؛ نخست وزیر بریتانیا نیز واکسینه شد


شرکت داروسازی استرازنکا
شرکت داروسازی استرازنکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - هیئت مشورتی ایمنی واکسن سازمان بهداشت جهانی، روز جمعه ۲۹ اسفند، با اعلام این نتیجه‌گیری رسمی که مزایای واکسن کووید۱۹ شرکت استرا‌زنکا بیشتر از خطرات آن است، استفاده از آن را توصیه کرد.

این هیئت روز چهارشنبه نیز نظر مقدماتی مشابهی را در مورد این واکسن ارائه داده بود.

در یکی از جلسات خبری در مورد کووید۱۹ در دفتر مرکزی سازمان بهداشت جهانی در ژنو، تدروس ادهانوم، مدیرکل این سازمان، گفت که هیئت مشورتی، داده‌های مربوط به واکسن [استارزنکا] - پس از اینکه استفاده از آن به خاطر عارضه جانبی لخته شدن خون در بسیاری از کشورهای اروپایی به حالت تعلیق در آمده بود - را مورد بررسی قرار داد.

آقای ادهانوم گفت که این هیئت نتیجه گرفته است که داده‌های موجود هیچ افزایش کلی در لخته شدن خون در دریافت کنندگان این واکسن را نشان نمی‌دهد. وی افزود در حالی که موارد نادری از ترمبو‌ آمبولی وریدی (لخته شدن خون در سیاهرگ) گزارش شده است، ولی معلوم نیست که واکسن موجب آن شده باشد.

آژانس دارویی اروپا نیز روز پنجشنبه حکم مشابهی را در مورد واکسن استرازنکا صادر کرد.

آقای ادهانوم ضمن تایید نگرانی‌های پیرامون این واکسن گفت، هیچ سوالی در مورد فواید آن در پیشگیری از کووید۱۹ وجود ندارد.

در این میان، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، روز جمعه یک دز واکسن کووید۱۹ استرازنکا را دریافت کرد. او از مردم خواست تا همان کار را انجام دهند و گفت هیچ دردی احساس نکرد.

به گزارش رویترز، آقای جانسون ۵۶ ساله، در همان بیمارستانی واکسینه شد که تقریباً یکسال پیش به خاطر ابتلا به کووید۱۹ در بخش مراقبت های ویژه آن بستری شده و به اکسیژن وصل بود. او بعدها گفت بیماری او به قدری وخیم بود که حتی برای اعلام مرگ او برنامه‌ریزی کرده بودند.

وی به همه توصیه کرد که وقتی نوبت آنها رسید حتماً بروند و واکسینه شوند و گفت: «این بهترین کاری است که برای خودتان، برای خانواده تان، و برای همه انجام می دهید.»

XS
SM
MD
LG