لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

کاخ سفید: ۱۰۰ میلیون نفر از جمعیت بزرگسال آمریکا در مقابل کووید۱۹ کاملاً واکسینه شده‌اند


واکسیناسیون در شهر نیویورک (عکس از آرشیو)
واکسیناسیون در شهر نیویورک (عکس از آرشیو)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد که اکنون ۱۰۰ میلیون نفر از ساکنان آمریکا در مقابل کووید۱۹ کاملاً واکسینه شده‌اند. این رقم تقریباً دو برابر رقم ثبت شده در ماه گذشته - یعنی حدود ۵۵ میلیون نفر - است.

جف زینتس، هماهنگ‌‌کننده کاخ سفید در امور مربوط به کووید۱۹، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که رسیدن به این رقم «نقطه عطف مهمی» است.

آقای زینتس گفت: «این [رقم] نشان‌دهنده ۱۰۰ میلیون آمریکایی است که خیال‌شان راحت است و آرامش خاطر دارند؛ چون می‌دانند که بعد از یک سال سخت و طولانی، در مقابل ویروس محفوظ و مصون هستند.»

همه شهروندان آمریکایی بالای ۱۶ سال اکنون واجد شرایط دریافت واکسن کووید۱۹ هستند و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، قول داده است که تا پایان ماه مه واکسن کافی برای تمام افراد بزرگسال آمریکا موجود باشد.

از طرفی دیگر، شرایط همه‌گیری در هند با آمریکا کاملاً در تضاد است، کشور پرجمعیتی که مهار کردن ویروس کرونا، عامل بیماری کووید۱۹، از دستش کاملاً خارج شده است.

صف دریافت واکسن کووید۱۹ در شهر احمدآباد هند - ۱ مه ۲۰۲۱
صف دریافت واکسن کووید۱۹ در شهر احمدآباد هند - ۱ مه ۲۰۲۱

وزارت بهداشت هند روز شنبه ۱۱ اردیبهشت اعلام کرد که تعداد موارد جدید کووید۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، به طور بی‌سابقه‌ای نزدیک به ۴۰۲ هزار مورد بوده است.

این در حالی است که تنها ۲ درصد از جمعیت ۱.۳ میلیارد نفری این کشور واکسینه شده‌اند.

مقامات بهداشت عمومی معتقد هستند که شمار واقعی ممکن است حداقل پنج برابر بیشتر از تعداد ثبت شده باشد.

کمک‌های امدادی آمریکا و دیگر کشورهای جهان روز جمعه به هند رسید. کمک‌ آمریکا به هند شامل تجهیزات پزشکی اکسیژن، آزمایش‌های سریع تشخیص کووید۱۹، و مواد اولیه ساخت و تولید واکسن است.

XS
SM
MD
LG