لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۶

فریاد معترضان برای عدم تامین مالی پلیس چه معنایی دارد؟


تظاهرکنندگان در نزدیکی کاخ سفید در واشنگتن بر روی زمین نوشته اند «منابع مالی پلیس را تامین نکنید». ۶ ژوئن ۲۰۲۰
تظاهرکنندگان در نزدیکی کاخ سفید در واشنگتن بر روی زمین نوشته اند «منابع مالی پلیس را تامین نکنید». ۶ ژوئن ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ معترضان به مرگ جرج فلوید و دیگر آمریکایی های سیاهپوست به دست پلیس برای عدم تامین مالی این نهاد مجری قانون فشار می آورند. این شعار آن ها به فریاد تظاهرکنندگان بدل شده است. پرزیدنت ترامپ از این خواست آن ها استفاده می کند تا نشان دهد دموکرات ها در برابر جرم و جنایت برخورد نرمی دارند.

اما «منابع مالی پلیس را تامین نکنید» یعنی چه؟ این امر لزوما به معنای گرفتن بودجه اداره پلیس نیست.

جنبش «منابع مالی پلیس را تامین نکنید» چیست؟

حامیان این شعار می گویند خواست آن ها حذف تمام بودجه های ادارات پلیس نیست. آن ها می گویند زمان آن است که آمریکا به مشکلات ساختاری در سیستم پلیس رسیدگی کند و پول بیشتری به اسکان و آموزش در جوامع نیازمند در سراسر ایالات متحده اختصاص دهد.

به گزارش «انستیتو اربن»، دولت های ایالتی و محلی در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱۵ میلیارد دلار صرف پلیس کرده اند.

آلیشیا گارزا، از بنیانگذاران جنبش «جان سیاهان ارزش دارد»، می گوید: «چطور می توانیم اولویت های خود را سازماندهی دوباره کنیم، تا مردم مجبور نباشند در میانه یک همه گیری سراسری در خیابان ها باشند؟»

فعالان اذعان می کنند که این روندی تدریجی است.

گروه «ام پی دی ۱۵۰» که برای «تلاش به سوی مینیاپولیس عاری از پلیس» فعالیت می کند مدعی است که چنین اقدامی بیشتر «بازتخصیص استراتژیک نیروها، منابع و مسئولیت ها از پلیس به الگوهای ایمنی، حمایت و ممانعت برآمده از خود جوامع است.»

قانونگذاران چه می گویند؟

سناتور دموکرات کوری بوکر می گوید احساس پشت این شعار را درک می کند، اما شعاری نیست که او به کار ببرد.

کرن بس، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا ، در راهروهای کنگره. ۱۵ نوامبر ۲۰۱۰
کرن بس، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا ، در راهروهای کنگره. ۱۵ نوامبر ۲۰۱۰

کرن بس، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا و رئیس انجمن حزبی آمریکاییان سیاهپوست در کنگره، می گوید بخشی از جنبش واقعا مربوط به چگونگی صرف منابع مالی است: «من باور ندارم که ادارات پلیس باید منحل شوند، اما فکر می کنم در شهرها و ایالات باید چگونگی صرف منابع را مد نظر قرار دهیم و در جوامع سرمایه گذاری بیشتری کنیم.»

آیا فشاری برای عدم تامین مالی ادارات پلیس در جریان است؟

بله، دست کم برای کاهش بودجه آن ها در بعضی شهرهای بزرگ.

بیل دبلازیو، شهردار نیویورک، گفته است که ضمن حفظ امنیت آن شهر بخشی از بودجه اداره پلیس نیویورک به طرح های ابتکاری برای جوانان و خدمات اجتماعی اختصاص می یابد.

اریک گارستی، شهردار لس آنجلس، عهد کرده است تا ۱۵۰ میلیون دلار از منابع مالی پلیس را که بخشی از برنامه افزایش بودجه اداره پلیس بوده است را کاهش دهد.

جرمایا الیسون، عضو شورای شهر مینیاپولیس، در توییتی نوشت: «ما اداره پلیس مینیاپولیس را منحل خواهیم کرد.»

مقام های پلیس و اتحادیه ها چه واکنشی نشان داده‌اند؟

اتحادیه پلیس های لس آنجلس می گوید کاهش بودجه ها «سریع ترین راه برای خطرناک تر کردن جوامع ما» خواهد بود: «این امر به معنای واکنش های طولانی تر به تلفن های اضطراری ۹۱۱ است. درخواست پشتیبانی پلیس ها بی جواب خواهد ماند و تحقیقات درباره تجاوز، جنایت و تعرض ها رخ نخواهد داد یا زمان زیادی خواهد برد. با افزایش جرائم خشونت بار، همه گیری جهانی، یک هفته خشونت، آتش سوزی و غارتگری عدم تامین بودجه پلیس غیرمسولانه ترین کاری است که کسی می تواند پیشنهاد بدهد.»

XS
SM
MD
LG