لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۳

«داکا» چیست و شامل حال کدام گروه از مهاجران می‌شود


دانش آموزان مشمول داکا در برابر دیوان عالی ایالت متحده در شهر واشنگتن شادی می کنند. ۱۸ ژوئن ۲۰۲۰
دانش آموزان مشمول داکا در برابر دیوان عالی ایالت متحده در شهر واشنگتن شادی می کنند. ۱۸ ژوئن ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ دولت اوباما در ماه ژوئن ۲۰۱۲ یک فرمان اجرایی را تحت عنوان «اقدام تاخیری برای ورودی‌‌های دوران کودکی» موسوم به «داکا» صادر کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که کنگره پس از چند بار تلاش نتوانست «قانون توسعه، تسهیل، و تحصیل برای خردسالان خارجی» موسوم به «دریم» (رویا) را تصویب کند. از جوانانی که مشمول «داکا» و «قانون دریم» می شوند اغلب به عنوان «دریمرز» (رویا‌پردازان) اسم می‌برند.

آن فرمان اجرایی بعضی مهاجران غیرقانونی و بدون مدرک اقامت را که پیش از شانزده سالگی و پیش از ژوئن ۲۰۰۷ وارد آمریکا شدند از بازگردانده شدن به کشور مبدا مستثنی می کند و به آنها اجازه می‌دهد مجوز کار دو ساله قابل تمدید دریافت کنند.

افراد واجد شرایط باید به طور مداوم از سال ۲۰۰۷ در ایالات متحده زندگی کرده باشند.

آنها باید در مدرسه ثبت نام کرده باشند، دبیرستان یا معادل آن را تکمیل کرده باشند، و یا با افتخار خدمت زیر پرچم را به پایان رسانده باشند.

این افراد نباید به ارتکاب جرایم سنگین محکوم شده یا تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا محسوب شوند.

«داکا» در نوامبر ۲۰۱۴ گسترش پیدا کرد و مهاجران غیرقانونی که پیش از سال ۲۰۱۰ وارد ایالات متحده شده بودند را هم در برگرفت. همچنین شرط محدودیت سنی، یعنی زیر ۳۱ ساله بودن متقاضیان، نیز حذف شد.

دولت پرزیدنت ترامپ در سپتامبر ۲۰۱۷ برنامه «داکا» را لغو کرد. اما «دیوان عالی ایالات متحده» در تاریخ ۱۸ ژوئن حکم کرد که دولت پرزیدنت ترامپ نمی تواند برنامه «داکا» را لغو کند. این برنامه از دست کم ۶۵۰ هزار مهاجر بدون مدرک اقامت که در سن کودکی به ایالات متحده آورده شدند در برابر بازگردانده شدن به کشور مبدا حفاظت می کند.

XS
SM
MD
LG