لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

آمریکا هشدار می دهد، غرب با خطر از دست دادن ترکیه روبرو است


کلارک کوپر، مدیرکل وزارت خارجه آمریکا - آرشیو
کلارک کوپر، مدیرکل وزارت خارجه آمریکا - آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ ایالات متحده به ترکیه علیه برداشتن هر گام دیگری برای عملیاتی کردن سیستم دفاع هوایی «اس-۴۰۰» ساخت روسیه هشدار می دهد و می گوید برایش عواقبی به همراه خواهد داشت.

رابطه واشنگتن و آنکارا که در سال های اخیر به سردی گراییده است هفته گذشته، وقتی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تائید کرد ارتش آن کشور این سامانه روسی را آزمایش کرده، به پایین ترین سطح رسید.

مقام های دفاعی آمریکا اعلام این تحول را محکوم کردند. یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه گفت خطر تحریم های جدید علیه ترکیه «بسیار واقعی» است.

کلارک کوپر، مدیرکل وزارت خارجه آمریکا، به خبرنگاران گفت: «تحریم مساله ای است که خیلی جدی مد نظر است.»

کوپر افزود «اس-۴۰۰» نه تنها با بسترهای ایالات متحده بلکه «با ناتو هم همخوانی عملیاتی ندارد»: «عملیاتی کردن چنین امکان یا سیستمی خطر تحریم ها و خطر محدودیت ها را بیشتر می کند.»

ترکیه در سال ۲۰۱۷ قراردادی را برای خرید سیستم دفاع هوایی «اس-۴۰۰» از روسیه امضا کرد. تحویل اولین محموله این سیستم در ژوئیه ۲۰۱۹ آغاز شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در یک سخنرانی تلویزیونی در آنکارا. ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در یک سخنرانی تلویزیونی در آنکارا. ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰

از آن زمان، ایالات متحده مشارکت ترکیه در برنامه جت جنگی رادار گریز «اف-۳۵» به تعلیق درآورده و به دفعات آنکارا را به اعمال تحریم تهدید کرده است.

کوپر چهارشنبه اشاره کرد که صبر ایالات متحده در برابر آنکارا ممکن است به سر برسد: «ترکیه فرصت آشتی و بازگشت به فضا و مسیری خوب با ایالات متحده و ناتو را هدر داد.»

این دیپلمات ارشد ایالات متحده که اخیرا از سفر به یونان و بلغارستان برگشته است گفت آمریکا هر دو این کشورها، از جمله دیگر متحدان ناتو، را ترغیب کرده است «برای اطمینان از ماندن ترکیه در اردوگاه غرب» هر چه می توانند انجام دهند: «تنها طرفی که از جدا شدن ترکیه از غرب یا دور شدن آن از اروپا نفع می برد مسکو است.»

XS
SM
MD
LG