لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۵

تا ساعاتی دیگر؛ مراسم امضای توافق‌های تاریخی صلح خاورمیانه در کاخ سفید به میزبانی پرزیدنت ترامپ


پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور میزبان مراسم امضاء توافق صلح خواهد بود
پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور میزبان مراسم امضاء توافق صلح خواهد بود

توافق‌های تاریخی صلح میان اسرائیل، امارات متحده عربی، و بحرین تا ساعاتی دیگر با حضور رهبران و هیات‌های عالی‌رتبه این کشورها در کاخ سفید و به میزبانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، امضا می‌شود.

این مراسم قرار است ظهر سه‌شنبه در کاخ سفید برگزار شود.

پخش زنده - این مراسم به صورت زنده از تلویزیون، سایت و فیسبوک صدای آمریکا پخش می‌شود

به دنبال توافق صلح تاریخی میان اسرائیل و امارات متحده عربی که ماه گذشته با ابتکار و میانجی‌گری دولت پرزیدنت ترامپ به دست آمد، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه ۲۱ شهریور در یک پیام در توئیتر از یک دستاتورد تاریخی دیگر خبر داد و گفت که بحرین نیز با اسرائیل توافق صلح امضا خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ در آن توئیت گفت: «یک دستاورد تاریخی دیگر امروز حاصل شد! اسرائیل و پادشاهی بحرین، دو دوست بزرگ ما، بر سر [امضاء] یک توافق صلح با هم موافقت کرده‌آند. این دومین کشور عرب است که در سی روز گذشته، با اسرائیل صلح می‌کند.»

به این ترتیب طی تنها یک ماه دو توافق صلح تاریخی در خاورمیانه با میانجی‌گری دولت پرزیدنت ترامپ به دست آمد.

میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا، دوشنبه شب در بیانیه‌ای درباره پیمان‌های صلح اسرائيل با دو کشور امارات و بحرین نوشت: «برخلاف روحانیون ایران یا تروریست های القاعده، همه کسانی که در اصل در قرن بیست و یکم زندگی می کنند، این پیشرفت عمده را جشن گرفته اند.»

وی افزود: «من سپاسگزار کار این دولت [دولت پرزیدنت ترامپ] برای ترویج صلح هستم، و به این فرصت تاریخی که به واسطه رهبری و دیپلماسی آمریکا حاصل شده است، افتخار می‌کنم.»

XS
SM
MD
LG