لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

کنفرانس خبری پرزیدنت ترامپ؛ انتقاد از چین و فرمان جدید برای حمایت از دموکراسی‌خواهان در هنگ‌کنگ


President Donald Trump speaks before signing an executive order on the "White House Hispanic Prosperity Initiative," in the Rose Garden of the White House, Thursday, July 9, 2020, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
President Donald Trump speaks before signing an executive order on the "White House Hispanic Prosperity Initiative," in the Rose Garden of the White House, Thursday, July 9, 2020, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا عصر سه شنبه ۲۴ تیرماه به وقت واشنگتن در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید شرکت کرد.

پرزیدنت ترامپ با انتقاد از چین گفت که قانونی را امضا کرده که از آزادی هنگ‌کنگ دفاع می‌کند. او گفت: امروز برای پاسخگو نگه داشتن مقامات دولت چین در مورد اقدامات ظالمانه، یک فرمان در حمایت از مردم هنگ کنگ، و یک طرح مصوب کنگره را امضا کردم.

او گفت که این فرمان به دولت من امکان می‌دهد که افراد و نهادهای چین که در سرکوب آزادی‌های مردم هنگ کنگ نقش دارند را پاسخگو کند.

پرزیدنت ترامپ همچنین با انتقاد از عملکرد سازمان جهانی بهداشت در قبال چین و بحران کرونا که از این کشور آغاز شد،‌ گفت که این سازمان به بازیچه‌ای در دستان چین تبدیل شده است.

رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد از اقدامات چین و همچنین ضعف این کشور در اطلاع رسانی درباره کرونا،‌ گفت دور دوم مذاکرات اقتصادی با چین را انجام نمی‌دهد. پرزیدنت ترامپ گفت: دولت من سخت‌ترین تعرفه‌ها را برای کالاهای چینی وضع کرد. با ارائه فناوری های غیرقابل اعتماد چینی مقابله کردیم و کشورهای زیادی را ترغیب کردیم که از امکانات و تجهیزات شرکت هواوی به دلیل خطر امنیتی استفاده نکنند.

وی همچنین گفت: دیگر اجازه نخواهیم داد که چین از آمریکا سوء استفاده کند.

این جدیدترین اقدامات دولت پرزیدنت ترامپ در واکنش به مخدوش کردن خودمختاری هنگ کنگ توسط دولت چین است.

در هفته های گذشته در پی تصویب قانون امنیتی جدید چین که خودمختاری هنگ کنگ را مخدوش می کند، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به کنگره گزارش کرد که بر اساس واقعیت‌های موجود، هنگ گنگ دیگر منطقه‌ای خودمختار از چین به شمار نمی رود.

او تاکید کرد که ایالات متحده در کنار مردم هنگ‌ کنگ می‌ایستد.

دونالد ترامپ پیشتر اعلام کرده بود که دولت او در حال تدارک پاسخ محکمی به اقدام چین در تحمیل قوانین امنیت ملی جدید به هنگ کنگ است.

روز دوشنبه هم، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد دولت ایالات متحده ادعاهای پکن درباره دریای چین جنوبی را غیرقانونی می‌داند.

XS
SM
MD
LG