لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۴

رابرت اوبرایان: برجام توافق یک طرفه‌ای است که نتوانست جلوی جاه‌طلبی هسته‌ای ایران را بگیرد


رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا
رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا

رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ، یادآوری کرده است که چرا ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک، یا برجام، که به «توافق هسته‌ای ایران» نیز شهرت دارد و پنج سال پیش در چنین روزی به امضا رسید، خارج شد.

رابرت اوبرایان در مقاله امروز خود در «نیویورک پست» می‌نویسد: «[پرزیدنت] ترامپ در مه ۲۰۱۸ کشور ما را از توافق جامع اقدام مشترک - توافق یک طرفه دیگری که نتوانست جلوی جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران را بگیرد - خارج کرد.» وی افزود که «ایران حالا بیش از هر زمان دیگری به غنی‌سازی کافی اورانیوم برای تولید بمب هسته‌ای نزدیک شده است و شش سال گذشته را صرف توسعه برنامه موشک‌های بالستیک خود کرده است.»

آقای اوبرایان می‌نویسد: «بدتر از آن، برجام یک خط حیاتی [تامین] پول نقد برای رژیم تهران را فراهم کرد. رهبران ایران به جای کمک به مردم خود، به تامین مالی تروریسم و جنگ‌های نیابتی در سراسر خاورمیانه می‌پردازند.»

رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در مقاله خود که با عنوان «ترامپ از حاکمیت ملی ایالات متحده در برابر باتلاق جهانی دفاع می‌کند» منتشر شده است، همراه با برجام، فهرستی از توافق‌ها و موسسات بین‌المللی که پرزیدنت ترامپ به منظور دفاع از حق حاکمیت ملی ایالات متحده از آنها خارج شد - از جمله پیمان تغییرات اقلیمی پاریس، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، و سازمان بهداشت جهانی - را آورده است.

آقای اوبرایان می‌نویسد: «[پرزیدنت] ترامپ این گام‌‌ها را برای محافظت از مردم آمریکا و دفاع از حاکمیت ملی کشورمان برداشته است. او در زمانی که توافق‌ها و سازمان‌های بین‌المللی نسبت به کشور ما غیرمنصفانه عمل کنند و پول مالیات‌دهندگان [آمریکایی] را هدر دهند، به اتخاذ اقدامات توانمندانه ادامه می‌دهد.»

XS
SM
MD
LG