لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۵

وزیر دفاع آمریکا: فعلا برنامه‌ای برای سرنگون کردن موشک در حال سقوط چینی نداریم


لوید آستین
لوید آستین

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، در جریان یک کنفرانس خبری گفت که آمریکا فعلا برنامه‌ای برای هدف قراردادن بقایای موشک در حال سقوط چینی ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، موشک «لانگ مارچ ۵‌بی» پنجشنبه ۲۹ آوریل، از جزیره هاینان به فضا پرتاب شد، و حامل بخش مهمی از قطعات اصلی ایستگاه فضایی دائمی چین بود؛ ایستگاهی که در آینده در مدار زمین قرار می‌گیرد.

برای تکمیل این ایستگاه فضایی سه نفره، چین باید یازده موشک دیگر به مدار زمین بفرستد.

معمولا این موشک‌ها مدتی پس از پایان مأموریت خود، به صورت کنترل شده وارد مدار می‌شوند و پس از برخورد با جو زمین، در مناطق مشخصی سقوط می‌کنند.

موشک «لانگ مارچ ۵‌بی»
موشک «لانگ مارچ ۵‌بی»

ولی گفته می‌شود که این موشک بسیار بزرگ است و چینی‌ها کنترلی بر فرآیند سقوط آن ندارند.

به همین دلیل، مشخص نیست که بقایای متلاشی شده موشک در چه نقطه‌ای سقوط می‌کند، و همین موضوع نگرانی‌هایی را موجب شده است.

وزیر دفاع آمریکا در این ‌کنفرانس خبری که روز پنجشنبه برگزار شد گفت که این موشک احتمالا در روزهای شنبه یا یکشنبه وارد مدار زمین می‌شود، و ابراز امیدواری کرد که بقایای آن در اقیانوس سقوط کند.

در حالی که احتمال سقوط بقایای موشک در مناطق مسکونی، و مدیریت چینی‌ها در این رابطه با انتقاداتی همراه شده است، نشریات نزدیک به حزب کمونیست چین انتشار گزارش‌هایی درباره «کنترل نشدن موشک» را «هیاهوی غربی» توصیف کردند.

به نوشته این نشریات، همه چیز تحت کنترل است و «جای نگرانی نیست.»

کاخ سفید نیز روز چهارشنبه گفت که فرماندهی فضایی ایالات متحده در حال ردیابی بقایای موشک در حال سقوط چینی است، و به دقت شرایط را تحت نظر دارد.

در همین حال ایالات متحده با اشاره به تعهد خود برای مقابله با خطرات تراکم بقایای فضایی، از آمادگی خود برای همکاری با جامعه جهانی در راستای «ارتقای رهبری و مسئولیت‌‌پذیری رفتارهای فضایی» خبر داد.

XS
SM
MD
LG