لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۴

وزارت خزانه‌داری آمریکا اطلاعات اشخاص و شرکت‌های سوری که به تازگی تحریم شده‌اند را منتشر کرد


وزارت خزانه داری آمریکا
وزارت خزانه داری آمریکا

وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۸ خرداد اعلام کرد طبق قانون سزار (قیصر)، آمریکا برای توقف جنگ‌افروزی و کشتار غیرنظامیان، تحریم‌هایی را علیه ۳۹ شخص حقیقی و حقوقی سوریه، از جمله بشار اسد و همسرش اسما، اعمال می‌کند.

مایک پمپئو در بیانیه‌ای گفت: «ما بشار اسد، معمار این رنج [مردم سوریه]، و همسرش اسما اسد ... و نیز محمد حمشو، تامین‌کننده مالی این جنایات، و گروه شبه‌نظامی ایرانی لشکر فاطمیون را ... تحریم می‌کنیم. ما همچنین ماهر اسد، لشکر چهارم ارتش عربی سوریه و کادر فرماندهی آن یعنی غسان البلال و سامر الدانا، را تحریم می‌کنیم.»

این بیانیه می‌افزاید که بشری اسد، منال اسد، احمد صابر حمشو، عمرو حمشو، علی حمشو، رانیا الدباس، و سمیه حمشو هم در فهرست تحریم‌‌شدگان قرار گرفتند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در بیانیه‌ای به تقصیل در مورد افراد و نهادهای تحریم شده پرداخته که بخشی از آن به شرح زیر است:

هلدینگ شام دمشق

در راستای قانونی شدن روند تصرف زمین در سوریه توسط دولت که سال ۲۰۱۵ به تصویب رسید، شرکت هلدینگ «شام دمشق» مجموعه‌ای از شرکت‌های سرمایه‌گذاری مشترک وابسته را تاسیس و روند سرمایه‌گذاری اشخاص وابسته به رژیم بشار اسد را در اراضی تصرف شده تسهیل کرده است.

در بیانیه وزارت دارایی آمریکا به شرکت‌های سرمایه‌گذاری مشترک تاسیس شده توسط این شرکت اشاره است، مانند:

شرکت میرزا، که در ژانویه ۲۰۱۸ و با سرماه‌ای معادل ۵۲ میلیارد و هفتصد میلیون دلار تاسیس شد و «شام دمشق» ۷۵ درصد سهام آن را در اختیار خود دارد.

شرکت بنیان دمشق، که اوایل سال ۲۰۱۸ توسط هلدینگ «شام دمشق» و با سرمایه‌گذاری دو شرکت سهامی «طرح و توسعه اپکس» و «تمایز» از بخش خصوصی تاسیس شد. ارزش سهام این شرکت در زمان تاسیس ۳۴ میلیارد و هشتصد میلیون دلار بود و هلدینگ شام دمشق مالک ۶۰ درصد آن است.

شرکت روافد، نیز در همان سال با سرمایه‌گذاری چهار شرکت خصوصی دیگر تاسیس شد که بخشی یا تمامی سهام آنها متعلق به پسردایی بشار اسد به نام «رامی مخلوف» است، که نام او و همکارانش پیشتر در فهرست تحریم‌های ایالات متحده واتحادیه اروپا قرار گرفته است.

نام چهار شرکت مذکور عبارتند از: شرکت پروژه‌های توسعه و بشردوستانه رماک، شرکت سهامی العمار، شرکت تجاری التیمیت، و شرکت وینگز پرایوت؛ که آمریکا امروز همه آنها را به همراه چند شخص و نهاد دیگر تحریم کرد.

نادر قلعی و خالد الزبیدی، دو تاجر سوری مرتبط با رژیم اسد هستند که امروز در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند. آنها مالک شرکت قلعی-زبیدی هستند که در حوزه توسعه و مدیریت گردشگری فعالیت داشته و دولت سوریه با آن یک قرارداد ۴۵ ساله برای احداث و مدیریت شهرک توریستی گرند تاون، در ازای دریافت ۲۰ درصد از درآمد آن، منعقد کرده است.

XS
SM
MD
LG