لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۱

جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا طرحی برای اصلاحات در پلیس ارائه می دهند


میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنای آمریکا
میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنای آمریکا

نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریكا روز سه‌شنبه ۲۱ خردادماه اعلام کردند که مشغول تدوین طرحی برای اعمال اصلاحات در نیروی پلیس و رسیدگی به مشکل بی عدالتی نژادی هستند.

به گزارش رویترز، میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنای آمریکا، گفت که سناتور تیم اسکات ، تنها عضو سیاهپوست این حزب در سنا، قرار است رهبری به سرانجام رساندن این طرح را برعهده داشته باشد و مهم است که مجلس سنا در این باره ورود پیدا کند.

هنوز جزئیاتی از این لایحه منتشر نشده است اما پیش‌نویس دو صفحه‌ای از این لایحه توسط سی‌ان‌ان انتشار یافت که شامل ایجاد هیئت‌های بررسی است و در آن شهروندان به سازمان‌های پلیس در بررسی حوادثی که در آن‌ها زور به کار برده شده، کمک می‌کنند.

براساس این پیش نویس، قرار است در این لایحه آموزش به افسران پلیس در رابطه با وظیفه ‌‌آن‌ها برای مداخله به هنگام مشاهده استفاده افراطی یک افسر دیگر از زور، الزامی شود.

همچنین ایجاد دو کمیسیون جدید از جمله یک کمیسیون برای بررسی سیستم عدالت کیفری و دیگری برای بررسی شرایط اجتماعی تاثیرگذار بر مردان و پسران سیاهپوست از دیگر موضوعات مطرح شده در این لایحه است.

سناتور شلی کاپیتو، یکی از اعضای کارگروه بررسی این لایحه در سنا گفت که این لایحه حداقل بر دو موضوع تمرکز اصلی دارد یکی تمرکز بر اصلاحات پلیس و دیگری تمرکز بر تبعیض نژادی همراه با پیشنهاد اصلاحاتی در سیستم دادرسی کیفری.

«تیم اسکات» سناتور ایالت کارولینای جنوبی اظهار امیدواری کرد که تا روز جمعه یک لایحه ای ارائه شود.

در روزهای گذشته برخی شهرهای آمریکا شاهد اعتراض‌هایی به خاطر مرگ جرج فلوید بود. جرج فلوید مرد ۴۶ ساله آمریکایی‌ آفریقایی‌تباری بود که روز دوشنبه ۵ خرداد توسط مامور پلیس سفیدپوست شهر مینیاپلیس در ایالت مینه‌سوتا به ظن کلاهبرداری بازداشت شد.

پلیسی که او را بازداشت کرد، برای چند دقیقه پایش را روی گردن جرج فلوید گذاشت و در نهایت فلوید در بازداشت درگذشت. پلیس بعدا گفت، فلوید هنگام دستگیری مقاومت می‌کرد. با این حال این پلیس و سه مامور دیگر اخراج شدند و شهردار مینیاپولیس علیه این پلیس اعلام جرم کرد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر خواستار تحقیق اف‌بی‌آی و دادستان کل آمریکا در این مورد شده بود.

XS
SM
MD
LG